Nantes’ta yüzlerce antifaşist “faşizme, kapitalizme, otoriterliğe karşı” yürüyüş gerçekleştirdi

kategori:

Fransa’nın Nantes şehrinde ‘Faire Bloc kolektifi’ tarafından “faşizme, kapitalizme, otoriterliğe karşı” sloganıyla yapılan çağrı üzerine faşizme ve aşırı sağ fikirlerin yükselişine karşı Cuma günü düzenlenen yürüyüşe 500’den fazla kişi katıldı.

Akşam saatlerinde Nantes şehir merkezinde toplanan antifaşistler, meşaleler ve çeşitli pankartlarla yürüyüş gerçekleştirdi. Eylemde sağın yükselişinin yanı sıra, hükümetin göçmenlere dönük politikaları ve işçi sınıfının haklarına yönelik saldırıları da protesto edildi.

Yürüyüş güzergahı üzerinde bulunan Zara, Monoprix gibi kapitalist tekellere ait mağazaları hedef alan grup, daha sonra Nantes’ta doğan ve aşırı sağ milliyetçi ve kralcı hareket Action Française’nin kurucu üyelerinden biri olarak bilinen ve Fransız sömürgelerinde görev yapmış bir asker olan Albay Georges de Villebois-Mareuil’in heykeline boyalı balonlar fırlattı ve yazılamalar yaptı. Daha sonra faşist grupların toplanma yeri olan bir bara yürüyen gruba yönelik polis saldırısında en az iki kişinin gözaltına alındığı belirtildi.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir