Atina’da binlerce kadın 24 yaşındaki kadına tecavüz soruşturmasının üstünün kapatılmaması için sokağa çıktı: Patriyarkaya, devlete ve sermayeye karşı sana inanıyorum kız kardeşim

kategori:

Yunanistan’ın Selanik kentinde bulunan lüks bir oteldeki yılbaşı partisinde, 24 yaşındaki Georgia Bika’nın zengin ve etkili ailelere mensup olan 3 erkek tarafından tecavüze uğramasının ardından, soruşturmanın örtbas edilme çabalarına karşı, binlerce kadın başkent Atina’da eylem gerçekleştirdi.

Yılbaşı partisinde gerçekleşen olayda, 27 yaşındaki bir erkeğin (BΛ. ), erkek kardeşi ve bir arkadaşı eşliğinde Bika’ya tecavüz ettiği belirtiliyor. Tecavüzcü erkek “karşılıklı rızayla cinsel ilişkiye girdikleri” şeklinde savunma yaparken, Bika’nın vücudunda darp izleri bulunduğu ve zorla uyuşturucu madde verilmiş olabileceği belirtiliyor.

Olayın ortaya çıkmasının ardından, iki kadının daha benzer biçimde tecavüze uğradığını açıkladığı öğrenilirken, başka kadınların da ortaya çıkabileceği ve konunun lüks partilerde aralarında sporcular ve nüfuzlu iş insanlarının da yer aldığı çok sayıda ünlü erkeğe “kadın sağlayan” bir çeteyle bağlantılı olabileceği belirtiliyor.

Çok sayıda “ünlü ve etkili erkeğin” dahil olduğu olayla ilgili soruşturmanın üstünün kapatılmak istendiğini belirten binlerce kadın Georgia Bika’yla dayanışmak için dün (21 Ocak) Atina’da sokağa çıktı. Kadınlar “Patriyarkaya, devlete ve sermayeye karşı sana inanıyorum kız kardeşim” sloganıyla Sintagma Meydanı’na yürüyüş gerçekleştirdi.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir