İHD Güzelbahçe katliamına ilişkin açıklama yaptı: Irkçı saiklerle işlenen cinayetin üstü örtülmek isteniyor

kategori:

İzmir Güzelbahçe’de üç Suriyeli işçinin bir ırkçı tarafından katledilmesi ile ilgili ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi tarafından, ailelerle birlikte basın açıklaması gerçekleştirildi.

Açıklamaya Hak İnisiyatifi Derneği, İnsan Hakları Gündemi Derneği, Konak Kent Konseyi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (THİV), Özgürlük için Hukukçular Derneği, Çağdaş Hukukçular Derneği, Mülteci Medyası Derneği temsilcileri de katıldı. Kısıtlama kararı getirilen dosyayı incelediklerini söyleyen İHD yetkilileri, olayın ‘tasarlanarak ırkçı saikle’ işlendiği tespitinde bulundu. Açıklamada ırkçı katliama dair şu gözlemlere yer verildi:

‘’Olay gece 4 sıralarında yaşanıyor ve diğer çalışanlar, üç mültecinin de kendilerini dışarı atmaya çalışarak yardım istediklerini görmüş. İş yeri sahibi 4 buçukta olay yerine geliyor. Ve hemen ambulans, polis ekipleri, itfaiyeye haber veriliyor. Aynı saatlerde yangını gören devriye polisler olay yerine geliyor ve üç kişi Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Yeşilyurt Devlet Hastanesi ve 9 Eylül Hastanesine kaldırılıyor. Burada yoğun bakıma alınıyorlar. Ahmed ve Muhammed, olay gününden iki gün sonra sabaha karşı ikişer saat arayla yaşamını yitirdi. Memun ise olay gününden bir hafta sonra yaşamını yitirdi. Yaşamını yitirenlerden ikisinin İzmir’de cenazelerinin defnedildiği, bir kişinin ise ailesinin talebi üzerine Suriye’ye defnedilmesi için gönderildiği bilgilerine ulaştık.’’

İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi, olay yerinde inceleme yapan Güzelbahçe Emniyeti ve itfaiye ekiplerinin ilk raporlarında, mültecilerin kaldığı odada bulunan elektrikli sobadan kaynaklı yangının çıktığının belirtildiğini açıkladı.

‘’Ancak olayın gerçekleşmesinden bir önceki akşam 8-9 civarı Urla’da çalışan bir işçi, arkadaşına ‘orası yanacak, o Suriyeliler bugün ölecek’ şeklinde konuştuğu daha sonra iş yeri çalışanlarının bu duyumu öğrenmeleri üzerine iş yeri sahibi ve avukatlarına bilgi verdiği belirtildi. Ayrıca bu duyumun emniyete iletildiği ve emniyet tarafından kişinin tespit edilerek teknik takibe alındığı belirtilmiştir. 26 Kasım 2021 günü aynı kişinin Güzelbahçe’de bulunan iddia bayisi sahibi bir kişiyi takip ederek evinin önünde kişinin eşi ve kendisini bıçaklaması üzerine olay yerinden kaçarken yakalandığı tespit edildi. Ve o gün verdiği ifadesinde Güzelbahçe’de yaşamını yitiren Suriyeli mültecileri kendisinin bir bidon benzin dökerek yaktığını söylemiştir. Katil bu ifadesinin üzerine tutuklanmış ve hapishaneye sevk edilmiştir.‘’

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi 23 yaşındaki Mamoun al-Nabhan, 21 yaşındaki Ahmed Al-Ali ve 17 yaşındaki Muhammed el-Bish’in, 16 Kasım 2021 tarihinde, ırkçı bir kişi tarafından İzmir’de üzerilerine benzin dökülerek yakıldığını duyurmuştu.

Daha sonra Suriye İnsan Hakları Gözlemevi hayatını kaybeden üç Suriyeli işçinin fotoğraflarını ve kimlik bilgilerini sosyal medyada paylaştı. Fakat İzmir’de yaşanan olayla ilgili yapılan araştırmanın sonucu henüz basınla paylaşılmadı.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir