Hindistan’da Apple için üretim Foxconn’a ait fabrikada çalışan 8 kişinin yemekten zehirlenerek ölmesi sonrasında binlerce kadın işçi anayolu bloke etti

kategori:

Hindistan’ın Tamil Nadu eyaletinde bulunan Tamilnadu Özel Ekonomik Bölgesi’nde (SEZ) yer alan, Apple için iPhone için yedek parça montajı ve imalatı yapan Foxconn’a ait bir fabrikada çalışan 8 kadın işçinin yemekhanede yedikleri yemek nedeniyle zehirlenerek öldüğünün duyulmasının ardından binlerce işçi eylem gerçekleştirdi.

Çarşamba günü büyük çoğunluğu kadınlardan oluşan yaklaşık 5000 işçinin çalıştığı fabrikanın yer aldığı kampın yemekhanesinde verilen yiyecekleri yemelerinin ardından en az 132 işçi kusma ve ishal şikayetiyle hastaneye kaldırıldı.

Yemekten zehirlenen arkadaşlarından 8’inin yaşamını yitirdiği haberinin duyulmasının ardından ise Cuma gecesi yaklaşık 3 bin kadın işçi Tamilnadu’yu Bangalore’ye bağlayan NH48 otoyolunu geliş ve gidiş yönlerinden bloke ederek trafiğe kapattı. Olay yerine gelen polisin ikna çabalarına rağmen dağılmayan işçilerin sabaha kadar sürdürdükleri blokaj nedeniyle kilometrelerce uzanan araç trafiği meydana geldi. Yaklaşık 11 saat süren blokajın ardından yapılan görüşmeler sonrasında eylemlerini sonlandırılırken işçilerin yaşanan olaydan sorumlu tuttukları şirkete karşı tepkileri sürüyor.

Tayvan merkezli çok uluslu bir şirket olan Foxconn dünyanın en büyük elektronik ürün tedarikçisi konumunda. Çin, Hindistan, Brezilya, Malezya, Meksika, Maceristan, Slovakya, Çek Cumhuriyeti gibi birçok ülkede fabrikası bulunun Foxconn geçtiğimiz yıllarda kötü çalışma koşulları ve işçilere yönelik hak ihlalleriyle gündeme gelmişti.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir