Anasayfa / Haberler / Sudan’da askeri yönetime karşı eyleme polis saldırdı

Sudan’da askeri yönetime karşı eyleme polis saldırdı

Sudan’da 25 Ekim’deki askeri darbeyi ve görevine iade edilen Başbakan Abdullah Hamduk ile ordu komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan arasında imzalanan anlaşmayı protesto etmek için Salı günü binlerce kişi başkent Hartum’da sokağa çıktı.

Sudan Direniş Komiteleri ve Sudanlı Profesyoneller Derneği’nin çağrısı ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na yakın bir noktada toplanan ve “Ortaklık yok, müzakere yok, meşruiyet yok” sloganı atan eylemcilere polis biber gazı ve kamçılarla saldırdı. Saldırının ardından ara sokaklara çekilen eylemciler ve polis arasında çatışma yaşandı.

Başkent Hartum’un yanı sıra kuzeydeki Atbera, doğudaki Kesele, Port Sudan ve orta kesimdeki Medeni’de de benzer gösteriler gerçekleştirildi.

Sudan’da 25 Ekim’de gerçekleşen askeri darbenin ardından hükümet feshedilmiş, Başbakan Abdullah Hamduk dahil onlarca siyasetçiyi gözaltına alınmıştı, Hamduk daha sonra serbest bırakılmıştı. 21 Kasım’da ise Başbakan Abdullah Hamduk ile ordu komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan arasında bir anlaşma imzalanmıştı.

Sudanlı Profesyoneller Derneği (SPA) ise Hamdok ve Burhan’ı otokratik cumhurbaşkanı Ömer El Beşir’in “eski rejimini yeniden üretmeye” çalışmakla suçlamış ve sivil itaatsizlik çağrısında bulunmuştu. 25 Ekim’de gerçekleşen askeri darbeden bu yana devam eden eylemlerde şimdiye kadar 43 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Adresi kontrol edin

Uluslararası anarşist dayanışma çağrısı

6 Şubat depremleri sonrasında uluslararası dayanışma büyüyor. Dünya çapında 18 anarşist örgüt tarafından “Uluslararası anarşist …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir