25 Kasım’da kadınlar erkek ve devlet şiddetine karşı sokaklardaydı

kategori:

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde birçok şehirde on binlerce kadın erkek ve devlet şiddetine karşı sokaklara çıktı. İstanbul ve Amed’teki eylemlere polis saldırırken, İstanbul’da polis saldırısına karşın binlerce kadın saatlerce direnişlerini sürdürdü.

Kadınlar İzmir, Ankara, Kocaeli, Bursa, Çanakkale, Antep, Antalya, Eskişehir, Adana, Manisa, Muğla, Elazığ, Kayseri, Samsun gibi birçok şehir merkezinde ve ilçelerde kitlesel eylemler ve etkinlikler gerçekleştirdi.

İstanbul

İstanbul’da kadınlar “Savaşa, yoksulluğa, erkek ve devlet şiddetine karşı isyanımız bitmedi büyüyor” sloganıyla Taksim Tünel Meydanı’nda bir araya geldi. Eylem öncesi çok sayıda polis Taksim civarı polis ablukasına alındı. Eylemce çok sayıda kadın ‘İstanbul Sözleşmesi’ yazılı döviz ve maskeler takarken , sık sık “Hükümet İstifa”, “İsyanımız büyüyor”, “Erkek şiddetine ses çıkar”, “Asla yalnız yürümeyeceksin” sloganları atıldı.

Polis kadınların yürüyüşünü engellemek için barikat kurarken ilerleyen saatlerde kadınların barikata yüklenmesinin ardından polis saldırısı gerçekleşti. Polisin biber gazı ve plastik mermi ile müdahalesine kadınlar “Polis defol bu sokaklar bizim” sloganıyla cevap verdi.

Uzun süre devam eden direnişin ardından basın açıklaması polis barikatının önünde okundu. Açıklamanın ardından kadınlar bir süre daha barikatların önünde beklerken, çok sayıda kadın Karaköy’e doğru yürüyüş gerçekleştirdi.

İzmir

İzmir Kadın Platformu’nun çağrısı ile binlerce kadın 18.30’da Alsancak Leman Kültür Merkezi önünde toplandı. “Sokakta, işte, kampüste şiddet her yerde çözüm örgütlü mücadelede” yazılı pankart ile “Deniz Poyraz isyanımızdır”, “Kadın kıyımına hayır”, “Kriz derinleşiyor şiddet artıyor” yazılı dövizler taşıyan kadınlar Türkan Saylan Kültür Merkezi önüne doğru yürüyüş gerçekleştirdi. Eylemde sık sık “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “Kadınlar sokakta, hükümet istifa” ve “Deniz Poyraz ölümsüzdür” sloganları atıldı.

Amed

Amed’te yüzlerce kadın Dicle Amed Kadın Platformu (DAKAP) çağrısıyla Kayapınar ilçesinde bulunan Dünya Kavşağı’nda kadınlar bir araya gelerek yürüyüş gerçekleştirdi. Kadınların yöresel elbisesi ile katıldığı yürüyüşe polis engelleme çalışırken, saldırıya rağmen kadınlar Rojava Parkı’na yürüyüşlerini gerçekleştirdi.

“Dem dema azadiye jineye (Zaman kadın özgürlük zamanı)” pankartını açan kadınlar, “Ölmek istemiyoruz”, “Hayatımızdan haklarımızdan vazgeçemiyoruz”, “Kadınlar konuşacak katiller hesap verecek”, “Erkek adalet değil gerçek adalet”, “Li ber kujera seri hilde” dövizlerini taşıdı.

Ankara

Ankara’da ise kadınlar Sakarya Caddesinde toplandı. Ankara Kadın Platformunun çağrısıyla bir araya gelen kadınlar tarafından yapılan basın açıklamasında “İşsizliğe, yoksulluğa, güvencesizliğe, gericiliğe, tacize, tecavüze, istismara, katliamlara ve savaşlara karşı eşit ve özgür bir toplum için isyandayız. İstanbul Sözleşmesi ve daha nice haklarımız için, tüm saldırılara karşın sokaklarda olmaya devam edeceğiz” denildi.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir