Ekvador’da çıkan hapishane isyanında en az 68 kişi öldü, 25 kişi yaralandı

kategori:

Ekvador’un güneybatısındaki Guayaquil kentinde bulunan Litoral Hapishanesi’nde çıkan isyan ve çatışmalarda 68 kişi öldü, en az 25 kişi yaralandı.

5.300 mahpus için tasarlanan Litoral Hapishanesi’nde 8.500 kişinin tutulduğu belirtiliyor. Bir çete liderinin serbest bırakılmasının ardından başlayan isyanın rakip çeteler arası rekabet ve koşullardan kaynaklandığı belirtiliyor.

Cuma akşam saatlerde başlayan çatışmaların ve isyanın halen tümüyle kontrol altına alınamadığı, hapishanede binlerce polis ve askerin katıldığı operasyonun sürdüğü belirtiliyor. Hapishane dışında bekleyişlerini sürdüren mahpus aileleri de durumun hala kontrol altına alınamamasına tepki gösteriyor.

Yaklaşık 38 bin mahpusun bulunduğu Ekvador hapishanelerinde, çeteler arasında çıkan olaylar zaman zaman isyanla sonuçlanıyor. 24 Şubat’ta 3 şehirde aynı anda çıkan isyanlarda da 80 mahkum ölmüştü. İki ayrı cezaevinde 23 Temmuz’da mahkumlar arasında çıkan çatışmada 21 kişi ölmüş, 35 kişi yaralanmıştı. En son 29 Eylül’de cezaevinde çeteler arasındaki çatışmada 118 mahkum öldürülmüş, 80 kişi de yaralanmıştı.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir