Anasayfa / Haberler / Ürdün’de hükümetin ekonomi politikalarına ve Ulusal Savunma Yasası’na karşı yüzlerce kişi sokağa çıktı
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2021-11-12 11:13:14Z | | ÿ,.6ÿz/r/5

Ürdün’de hükümetin ekonomi politikalarına ve Ulusal Savunma Yasası’na karşı yüzlerce kişi sokağa çıktı

Ürdün’de hükümetin yürürlüğe Covid-19 pandemisi gerekçesiyle yürürlüğe soktuğu Ulusal Savunma Yasası’nın askıya alınmasını talep etmek, temel ihtiyaç maddeleri ve yakıt fiyatlarının artışını protesto etmek için yüzlerce kişi sokağa çıktı.

Eylemin valilik tarafından yasaklanmasına karşın, eylemciler Cuma namazının ardından başkent Amman’daki Hüseyni Camii önünde toplanırken, bölge polis ablukasına alındı. “Elektrik fiyatlarını yükseltmek vatandaşlara karşı yürütülen bir savaştır” yazılı pankart açan eylemciler polis ablukasına rağmen “Taleplerimiz meşru: ekmek, adalet ve özgürlük” gibi sloganlarla yürüyüş gerçekleştirdi.

Ürdün’de COVID-19’un yayılmasını durdurmak ve pandemi ile mücadele etmek gerekçesiyle yayınlanan 17 Mart 2020 tarihli Kraliyet Kararnamesi’nin bir parçası olarak Ulusal Savunma Yasası yürürlüğe sokulmuştu. Eylemciler hükümetin yasayı bireysel ve siyasi özgürlükleri sınırlandırmak için bahane olarak kullandığını belirtiyorlar.

Adresi kontrol edin

Askerler tarafından işkenceyle öldürülen mültecinin dosyasında takipsizlik kararı verildi

Geçtiğimiz Kasım ayında Suriye’den Türkiye’ye geçmeye çalışırken askerler tarafından işkenceyle öldürüldüğü belirtilen Ridwan Îd Numan El Ehmed’in …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir