Pire Limanı’nda yaşanan iş cinayetinin ardından başlayan grev “yasa dışı” ilan edilmesine rağmen sürüyor

kategori:

Yunanistan’ın Pire Limanı’nında bir işçinin iş cinayetine kurban gitmesinin ardından yüzlerce işçinin geçtiğimiz Pazartesi günü başlattığı grev sürüyor.

25 Ekim Pazartesi günü, 46 yaşındaki liman işçisi Dimitris Daglis, yüzde 67’si Çinli bir şirket olan Cosco’ya ait Pire Limanı Konteyner İstasyonu’ndaki 2. iskelede bir vinç köprüsünün çarpması sonucu hayatını kaybetti. İş cinayetinin ardından işçilerin örgütlü olduğu Pire Limanı Konteyner İşçileri Sendikası (ENEDEP) “Bu ‘kötü’ bir an değil. Çalışmaların yoğunlaşmasının, sağlığımız ve bütünlüğümüz için güvenlik önlemlerinin alınmamasının bir sonucu” açıklaması yaparak grev ilan etti. İşçilerin “Cosco’nun kârı için daha fazla ölüm yok” sloganı ve yeteli işçi güvenliği önlemlerinin alınması talebiyle başlayan grev sürüyor.

Şirket ise işçilerin taleplerini karşılamak yerine grevi bastırma yoluna gitti. Şirketin başvurusu sonucu Pire Asliye Mahkemesi grevinin yasa dışı olduğu yönünde karar verdi. Bunun üzerine dün sabah saatlerinde işçiler Pire adliyesine kitlesel bir yürüyüş düzenledi. İşçiler talepleri yerine getirilene kadar greve devam etme kararı aldı.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir