Altındağ’da Suriyeli mültecilere yönelik ırkçı saldırılar pogroma dönüştü

kategori:

Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunan Battalgazi mahallesinde önceki gün iki grup arasında belirlenemeyen bir nedenle çıkan kavgada bir kişinin yaralanması bir kişinin hayatını kaybetmesi sonrasında Suriyelilere yönelik başlayan ırkçı saldırılar dün gece (11 Ağustos) pogroma dönüştü.

Sosyal medyada ırkçı grupların birçok noktada linç girişimlerinde bulundukları, mültecilere ait ev ve iş yerlerine saldırdıkları görüntüler paylaşıldı. Suriyelilerin yaşadığı evlere saldıran ırkçı güruh Suriyelilere ait olduğunu düşündükleri dükkanları talan etti, çok sayıda aracı ters çevirdi ve ateşe verdi.

Tekbirlerle evleri taşlayan ırkçı güruh Suriyelilerin evlerine girlilip eşyaları dışarı attı ve eşyalar ateşe verdi, aralarında çocukların da olduğu çok sayıda mülteciyi darp etti. Saldırıların devam ettiği bölgede bulunan polis ise olaylara müdahale etmediğini, saldırgan güruha eşlik ettiği ve yol gösterdiğini gösteren görüntüler paylaşıldı.

Ankara Valiliği ise gece yarısı sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada “Altındağ ilçemizde bu akşam meydana gelen bir takım gösteri ve olaylar vatandaşlarımızın soğukkanlılığı ve emniyet güçlerimizin yoğun çalışmaları sonucu an itibariyle sona ermiştir.” ifadelerini kullandı.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir