Anasayfa / Haberler / Altındağ’da Suriyeli mültecilere yönelik ırkçı saldırılar pogroma dönüştü

Altındağ’da Suriyeli mültecilere yönelik ırkçı saldırılar pogroma dönüştü

Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunan Battalgazi mahallesinde önceki gün iki grup arasında belirlenemeyen bir nedenle çıkan kavgada bir kişinin yaralanması bir kişinin hayatını kaybetmesi sonrasında Suriyelilere yönelik başlayan ırkçı saldırılar dün gece (11 Ağustos) pogroma dönüştü.

Sosyal medyada ırkçı grupların birçok noktada linç girişimlerinde bulundukları, mültecilere ait ev ve iş yerlerine saldırdıkları görüntüler paylaşıldı. Suriyelilerin yaşadığı evlere saldıran ırkçı güruh Suriyelilere ait olduğunu düşündükleri dükkanları talan etti, çok sayıda aracı ters çevirdi ve ateşe verdi.

Tekbirlerle evleri taşlayan ırkçı güruh Suriyelilerin evlerine girlilip eşyaları dışarı attı ve eşyalar ateşe verdi, aralarında çocukların da olduğu çok sayıda mülteciyi darp etti. Saldırıların devam ettiği bölgede bulunan polis ise olaylara müdahale etmediğini, saldırgan güruha eşlik ettiği ve yol gösterdiğini gösteren görüntüler paylaşıldı.

Ankara Valiliği ise gece yarısı sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada “Altındağ ilçemizde bu akşam meydana gelen bir takım gösteri ve olaylar vatandaşlarımızın soğukkanlılığı ve emniyet güçlerimizin yoğun çalışmaları sonucu an itibariyle sona ermiştir.” ifadelerini kullandı.

Adresi kontrol edin

Uluslararası anarşist dayanışma çağrısı

6 Şubat depremleri sonrasında uluslararası dayanışma büyüyor. Dünya çapında 18 anarşist örgüt tarafından “Uluslararası anarşist …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir