İran’da sokak eylemleri ve grevler ülkenin geneline yayılarak sürüyor

kategori:

İran’ın Huzistan eyaletinde, uzun süredir devam eden su ve elektrik kesintileri nedeniyle 15 Temmuz’da başlayan eylemler ülkenin geneline yayılarak sürüyor.

Huzistan’ın birçok kentinde ve Tahran’da eylemler sürerken, Doğu Azerbaycan Eyaleti’nin merkezi Tebriz, Kuzey Horasan Eyaleti’nin merkezi Bucnurd ve Elburz Eyaleti’nin yönetim merkezi olan Kerec’te de yüzlerce kişi yürüyüş gerçekleştirdi.

Tebriz Çarşısı’nda toplanarak “Azerbaycan Huzistan’ın yanındadır” sloganları atan yüzlerce kişiye motorsikletli polisler saldırdı, çok sayıda kişi gözaltına alındı. Bucnurd’ta toplanan yüzlerce kişi de “İslam Cumhuriyeti istemiyoruz!” sloganlarıyla yürüyüş gerçekleştirdi. Kerec’te de çoğunluğu kadınlardan oluşan yüzlerce kişi “Huzistan yalnız değildir.” sloganlarıyla yürüdü.

Huzistan’ın birçok şehirinde ise devam eden eylemlerde, polis ve eylemciler arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Devlet, şu ana kadar en az 8 kişinin hayatını kaybettiği eylemleri internet kesintileri ve operasyonlarla engellemeye çalışıyor.

Öte yandan İran genelinde petrol işletmeleri başta olmak üzere birçok iş yerinde grevler ve eylemler sürüyor. Huzistan’da yer alan Hafttapeh Şeker Fabrikası işçileri de daha iyi çalışma koşulları ve ücret talebiyle yaklaşık 10 gündür grevdeler.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir