Soma katliamı davasında mahkeme yine patronları korudu

Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014’te gerçekleşen, 301 işçinin hayatını kaybettiği Soma Katliamı davasında karar açıklandı. Haklarında daha önce verilen karar Yargıtay tarafından bozulan şirket yöneticileri ile ilgili yeniden görülen davada, “Bilinçli taksirle öldürme ve yaralamaya neden olma” suçlamasıyla yargılanan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’a 20 yıl hapis cezası verildi. Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Evinç beraat ederken, mühendisler Efkan Kurt ile Adem Ormanoğlu ise 12 yıl 6 ay hapis cezalarına çarptırıldı. Karar onanırsa patron Can Gürkan sadece 6 ay cezaevinde kalacak.

Duruşma öncesi yaşamını yitiren madencilerin aileleri, avukatlar adliye önüne yürüyüş gerçekleştirdi. “Unutmadık, unutmayacağız” ve yaşamını yitiren 301 madencinin isminin yazıldığı pankart açıldı. Sık sık “Soma’nın kömürü katilleri yakacak”, “Katillerden hesabı emekçiler soracak” “Soma’yı unutma, unutturma”, “AKP halka hesap verecek” sloganları atıldı.

Duruşma kimlik tespiti ardından başladı. Hakimin kararı okuduğu sırada duruşma salonunda madenci yakınları yuhalayarak, avukatlar ise masaya vurarak tepkilerini gösterdi. Madenci yakını Naciye Kaya hakim kürsüsüne ayakkabısını fırlattı. Madenci ailelerinin hakim kürsüsüne doğru yürümeleri ise polis tarafından engellendi. Duruşma sonrası aileler ve avukatları adliye önünde açıklama yaparak karara tepki gösterdi.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir