Anasayfa / Haberler / Sudan’da binlerce kişi 2019 yılındaki isyan sırasında katledilenlere adalet talebiyle sokağa çıktı

Sudan’da binlerce kişi 2019 yılındaki isyan sırasında katledilenlere adalet talebiyle sokağa çıktı

Sudan’ın başkenti Hartum’da binlerce kişi, 2019 yılında Ömer El Beşir’in devrilmesiyle sonuçlanan isyanın yıl dönümünde, katledilen 128 kişi için adalet talebiyle sokağa çıktı. Eylemciler Haziran 2019’daki eylemlerde askerin saldırısında öldürülenlerin fotoğraflarını taşıyarak adalet talep etti.

Polis ve ordu birlikleri sabahın erken saatlerinden itibaren Hartum’un merkezindeki birçok noktayı abluka altına aldı. Bakanlar Kurulu ve Başsavcılık binalarının önünde toplanan binlerce gösterici, “Halk şehitlerinin intikamını istiyor” şeklinde slogan attı.

Bakanlar Kurulu binası önünde eylemcilere yönelik polis saldırısının ardından polis ve eylemciler arasında çatışma yaşandı. Eylemciler polis saldırılarına taş ve molotof kokteylileri ile karşılık verdi. Öte yandan bir polisin kimliği belirsiz bir kişi tarafından vurularak öldürüldüğü iddia edildi.

Adresi kontrol edin

Uluslararası anarşist dayanışma çağrısı

6 Şubat depremleri sonrasında uluslararası dayanışma büyüyor. Dünya çapında 18 anarşist örgüt tarafından “Uluslararası anarşist …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir