Gezi Direnişi’nin 8’inci yıldönümünde eylemler: Kocamustafapaşa’da polis saldırısı

kategori:

Gezi Direnişi’nin 8’inci yıldönümü nedeniyle İstanbul, Ankara ve Adana’da eylemler gerçekleştirildi. İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan Kocamustafapaşa Mahallesi’nde gerçekleştirilmek istenen eyleme polis saldırdı.

Taksim Dayanışması, Gezi direnişinin yıldönümü nedeniyle Beyoğlu’nda bulunan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB)  Makine Mühendisleri Odası binasının önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Eyleme saatler kala İstiklâl Caddesine girişler polis tarafından kapatıldı. Ancak yasak kararı ve engelleme çabalarına rağmen çok sayıda kişi Makine Mühendisleri Odası’nın bulunduğu İpek Sokakta buluştu. Açıklamanın yapıldığı yere gitmesine izin verilmeyen bir grup ise eş zamanlı olarak Çukurlu Çeşme Sokak’ta basın açıklaması okundu.

Fatih ilçesinde bulunan Kocamustafapaşa Mahallesi’nde açıklama yapmak isteyenlere ise polis izin vermedi. Açıklama yapmakta ısrar eden gruba polis saldırdı. Saldırıda 13 kişinin darp edilerek gözaltına alındığı öğrenildi.

Gebze’de ise Emek ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısı ile Kent Meydanı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirildi. “Karanlık gider, #GEZİ kalır” pankartının açıldığı eylemde Gezi direnişinde hayatını kaybedenler anısına yapılan saygı duruşunun ardından basın açıklaması okundu.

Ankara’da çeşitli çeşitli grupların çağrısıyla Tuzluçayır Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirildi. Eylemde “Dayanışmayı, umudu, isyanı hatırla! Gezi ruhuyla direnişe” pankartı ile Gezi direnişinde yaşamını yitirenlerin fotoğrafları taşındı. Ankara Batıkent’te de Gezi direnişinin 8’inci yıldönümü dolayısıyla Ethem Sarısülük Parkı’nda bir anma ve basın açıklaması gerçekleştirildi. Batıkent Dayanışma Platformu’nun çağrısıyla düzenlenen eylemde “Karanlık Gider Gezi Kalır” pankartı açıldı.

Adana’da ise Gezi direnişinin 8. yılı dolayısıyla Adana Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla, Atatürk Parkı’nda eylem gerçekleştirildi. “Bir arada yaşamanın, özgürlüğün, direnişin simgesi Gezi 8 yaşında” yazılı pankartın açıldığı eylemde basın açıklaması okundu.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir