Kolombiya’da hükümet politikalarına ve polis şiddetine karşı eylemler büyüyerek devam ediyor

kategori:

Kolombiya’da hükümet politikalarına ve polis şiddetine karşı kitlesel eylemler yoğun polis şiddetine rağmen 28 Nisan’dan bu yana aralıksız devam ediyor. 

Hükümet ve Ulusal Grev Komitesi arasındaki müzakerelerin başlaması öncesinde, dün (15 Mayıs) ülkenin birçok noktasında eylemler gerçekleştirildi. Bogota’da Bolivar Meydanı’nda on binlerce kişi toplanırken, birçok noktada eylemlerde yine polis saldırıları ve çatışmalar yaşandı. Bogota’da gerçekleşen gösterinin 28 Nisan’dan bu yana gerçekleştirilen en kitlesel eylemlerden biri olduğu belirtiliyor.

Cuma gecesi Popayan kentinde 17 yaşındaki Allison Melendez isimli genç kadının gözaltındayken polis tarafından tecavüze uğraması ve ardından intihar etmesi üzerine eylemciler polisle çatıştı ve bir karakolu ateşe verdi. Bogota’da bulunan Portal de Las Américas’ta toplanan, çoğunluğu kadınlardan oluşan yüzlerce kişi “Alisson, dinle, bu senin kavgan!” sloganı ile polisin şiddet ve cinsel saldırılarını protesto etti.

Eylemlerde yaşamını yitirenlerin sayısına dair farklı sayılar açıklansa da, İnsan Hakları İzleme Örgütü bugüne kadar en az 46 eylemcinin hayatını kaybettiğini, yüzlercesinin yaralandığını belirtiyor. Öte yandan bugüne kadar polis tarafından kadınlara yönelik en az 16 cinsel saldırı, çok sayıda işkence ve kötü muamele olayının gerçekleştirildiği belirtiliyor.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir