GDA/Ankara: Anarşist, vicdani retçi ve siyasi göçmen olarak Türkiye’de yaşamını sürdüren Bayram Mammadov ile ilgili sürecin takipçisi olacağız

Azerbaycanlı anarşist ve vicdani retçi Bayram Mammedov’un, İstanbul’da şüpheli biçimde ölümü ile ilgili Göçmen Dayanışma Ağı (GDA)/ Ankara tarafından bir bildiri yayınlandı. Mammedov’un Azerbaycanlı bir anarşist, vicdani retçi ve siyasi göçmen olarak Türkiye’de yaşamanı sürdüğü vurgulanan bildiride “Bayram Mammadov’un ölümüne yol açan koşullar ve şüphe yaratan noktalar netleşene kadar sürecin takipçisi olacağız.” denildi.

Bildirinin tamamı şöyle:

Bayram Mammadov, Mayıs 2016’da yoldaşı Qiyas İbrahimov, Bakü’deki Haydar Aliyev heykelinin üzerine “Qul bayramınız mübarək!” yazılması akabinde Azerbaycan rejiminin hedefi haline  geldi.  Gözaltında gördükleri işkence ve kötü muamelenin ardından bir komployla tutuklandılar. Tutukluluk sürecinin ardından Türkiye’ye göç etmek durumunda kaldılar; üç hafta önce Qiyas Türkiye’den sınır dışı edildi, 2 Mayıs’ta ise Bayram’ın hayatını kaybettiğini öğrendik.

Azerbaycanlı bir anarşist, vicdani retçi ve siyasi göçmen olarak Türkiye’de yaşamanı sürdüren Bayram Mammadov’un ölümünün rejim yanlısı Azerbaycan basınınca intihar olarak haberleştirilmesi ve tanık beyanlarında göze çarpan çelişkilere rağmen polis tarafından hazırlanan raporda ölümün “şüpheli olmadığının” ifade edilmesi bizler açısından şüpheli bir duruma işaret etmektedir. Bayram’ın ölümündeki şüphelerin açıklığa kavuşturulması için; Soruşturmanın etkin ve şeffaf bir şekilde yürütülmesi, Kamera görüntülerinin eksiksiz bir şekilde ortaya çıkarılması,Soruşturma sürecinin bütün safhalarında Bayram’ın yakınları ve avukatlarının bilgilendirilmesini talep ediyoruz.

Bayram’ın ölümüne yol açan koşullar ve şüphe yaratan noktalar netleşene kadar sürecin takipçisi olacağız.

Göçmen Dayanışma Ağı / Ankara


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir