DAF Bayram Memmedov için Azerbaycan Konsolosluğu önünde eylem gerçekleştirdi

kategori:

İstanbul’da şüpheli biçimde hayatını kaybeden Azerbaycanlı anarşist Bayram Memmedov’un akıbetini sormak için Devrimci Anarşist Federasyon (DAF) üyeleri tarafından İstanbul’daki Azerbaycan Konsolosluğu önünde eylem gerçekleştirildi.

“Bayram’ın Katili Devlettir” pankartı açan eylemciler “Katil devlet hesap verecek.”, “Bayram’ın hesabı sorulacak.” sloganı attı.

Bayram Memmedov, Giyas İbrahimov ile birlikte Azerbaycan’da 2016 yılında Haydar Aliyev’e ait bir anıtın üzerine ‘Mutlu Köleler Günü’ yazdığı için 2016 yılında tutuklanmıştı. 2019 yılında serbest bırakılan anarşist ve vicdani retçi Memmedov daha sonra İstanbul’a gelmişti.

2 gün boyunca kendisinden haber alınamayan Memmedov’un 2 Mayıs’ta şüpheli bir şekilde hayatını kaybettiği anlaşılmıştı. Polis tarafından hazırlanan raporda Memmedov’un 2 Mayıs’ta Moda sahilinde terliklerini almak isterken denize düştüğü ve açıklara sürüklenerek gözden kaybolduğu iddia edilmişti. 

Memmedov’un ölümünün şüpheli olduğu belirten arkadaşları ve yoldaşları ise iki gündür sosyal medyada #BayramaNeOldu etiketiyle gerçeğin ortaya çıkmasını istiyor ve olay anına ilişkin kamera görüntülerini talep ediyorlar.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir