Azerbaycanlı anarşist Bayram Memmedov, İstanbul’da ölü bulundu

kategori:

Kendisinden 2 gündür haber alınamayan Azerbaycanlı anarşist Bayram Memmedov, İstanbul’da ölü bulundu.

Anarşist Bayram Memmedov, Azerbaycan’da 2016 yılında, eski cumhurbaşkanı ve ülkenin şimdiki cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in babası Haydar Aliyev’in ait bir anıtın üzerine ‘Mutlu Köleler Günü’ yazısının bırakılmasının ardından Giyas İbrahimov ile birlikte gözaltına alınarak, tutuklanmıştı.

Daha sonra mahkeme, her iki aktivisti de uyuşturucu ticareti yapmakla suçlayarak uzun süreli hapis cezasına çarptırmıştı. Memmedov ve İbrahimov 2019’da ‘af’ ile cezaevinden çıkmıştı.

Birkaç ay önce İstanbul’a gelen Memmedov’dan 2 Mayıs’ta evinden çıktıktan sonra haber alamayan arkadaşları, 4 Mayıs’ta kayıp ilanı verdi. Memmedov, dün akşam saatlerinde ölü bulundu. Memmedov’un iki gün sonra Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye gitmeyi planladığı belirtildi.

JAM News’e konuşan Memmedov’un arkadaşlarından biri, “İstanbul’dayken Bayram’ı ziyaret ettim. Uzun süre konuştuk. Avrupa’da bir yüksek lisans programına girdi. İstanbul’da bu programa hazırlanıyordu. Meşguldü, bu yüzden sosyal medya hesaplarını bile kapattı… İyi bir eğitim aldıktan sonra Azerbaycan’a döneceğini söyledi” ifadelerini kullandı.


Yorumlar

“Azerbaycanlı anarşist Bayram Memmedov, İstanbul’da ölü bulundu” için 3 yanıt

  1. […] Azerbaycanlı anarşist Bayram Memmedov, İstanbul’da ölü bulundu Anarşistler Bayram Memmedov Cinayet Devlet 2021-05-05 Yeryüzü Postası Paylaş […]

  2. […] Azerbaycanlı anarşist Bayram Memmedov, İstanbul’da ölü bulundu Anarşizm Azerbaycan Bayram Memmedov Cinayet 2021-05-06 Yeryüzü Postası Paylaş […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir