Anasayfa / Haberler / Kolombiya’daki genel grev ve sokak gösterileri ikinci gününde devam ediyor

Kolombiya’daki genel grev ve sokak gösterileri ikinci gününde devam ediyor

Kolombiya’da Iván Duque’nin aşırı sağ hükümetinin yürürlüğe sokmak istediği yeni neoliberal vergi reformu tasarısına karşı başlayan genel grev ikinci gününde devam ediyor.

Ülkenin birçok noktasında sokağa çıkan yüzbinlerce kişi yolları kapattılar ve trafiği felç ettiler. Bogota’da, mitingler veya yol blokaj eylemleri nedeniyle en az 50 noktada yollar eylemciler tarafından kapatıldı. Cauca bölgesinde, El Kahire ve Cajibío köylü toplulukları Pan-Amerikan otoyolunu birkaç noktada kapattı. Cali şehrinin Valle de Cauca bölgesinde, bir grup yerli protestocu İspanyol fatih Sebastián de Belalcázar’ın heykelini devirdi.

Eylemlerde hükümetin COVID-19 salgınını politikaları, yaygın işsizlik ve artan yoksulluk protesto edildi. Ayrıca Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri (FARC) gerilla grubunun eski liderlerine ve insan hakları savunucularına yönelik suikastler ve kadın cinayetleri de protest edildi.

Bogota da dahil olmak bazı noktalarda polis eylemcilere cop ve biber gazı ile saldırdı.Saldırıalrda onlarca eylemci yaralandı ve gözaltına alındı.

Dün (28 Nisan) “Yaşam İçin, Barış, Demokrasi için ve Duque’nin Neoliberal Paketi ve Vergi Reformuna Karşı” sloganıyla genel grev başlarken, yüzbinlerce işçi ve öğrenci sokağa çıkmıştı. Reformun geri çekilmesini talebiyle düzenlenen başkent Bogota’nın yanı sıra Barranquilla, Bucaramanga, Cali, Cantagallo, Cartagena, Chiquinquirá, Cúcuta, Duitama, Medellín, Neiva, Pereira, Puerto Boyacá, Soatá, Sogamoso, Soraca, Saravena’da büyük yürüyüşler düzenlenmişti.

Adresi kontrol edin

Açlık grevindeki anarşist tutsak Alfredo Cospito’dan mektup: Asla teslim olmayın!

Anarşist tutsak Alfredo Cospito, İtalya’da Cezaevi İdaresi Yasası’nın 41. maddesine (41 Bis) dayanılarak uygulanan hapishane …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir