Kobanê davasının ilk duruşması gerçekleşti, birçok noktada eylemler düzenlendi

kategori:

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eski eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında olduğu 108 kişi hakkında açılan dava bugün görülmeye başlandı.

IŞİD’in Kobani’ye saldırdığı Ekim 2014’te “sınırın insani yardımlar için açılması ve IŞİD’e verilen desteğin sona erdirilmesi” amacıyla Türkiye’de başlayan eylemlerle ilgili 6 yıl sonra açılan davanın ilk duruşması Sincan Cezaevi Adliyesi’nde gerçekleşti.

Davada 100 kişilik avukat sınırlaması olduğunu söyleyen güvenlik güçleri, aralarında baro başkanlarının da olduğu 60 kadar avukatın içeriye alınmasına izin vermedi. Savunma avukatlarının önemli bir kısmı duruşma salonu dışında bırakıldı. Duruşmayı izleyici salonundan takip etmeleri istenen avukatların itirazı üzerine arbede yaşandı.

Avukatların mahkeme heyetini protesto ederek salondan ayrılmasının ardından davanın sanıkları da, kimlik tespiti için sorulan sorulara salonda savunma olmadığı gerekçesiyle yanıt vermedi. SEGBİS’le bağlanan ve salonda bulunan HDP’liler, mahkeme başkanının kimlik tespitine ilişkin sorularını yanıtsız bıraktı. Mahkeme başkanının sanık açıklamaları sırasında “mikrofonu kapatın” demesi üzerine alkışlarla protesto başladı. “Savunma hakkı engellenemez” sloganları atıldı. Sanıklar da mahkeme başkanına sırtlarını döndü.

Duruşmanın görüldüğü salon önünde bir araya gelen avukatların açıklamasını polis engellemek istedi. Duruşmanın başında yer sıkıntısı nedeniyle salona alınmayan avukatlar dahil tüm avukatlar duruşma salonuna geri döndü. 

Duruşma saat 14.00’te tekrar başladı. Avukatlar iddianame okunmadan önce usule ilişkin itirazlarda bulundu, reddi hakim talebinde bulundu. Demirtaş ve Yüksekdağ da SEGBiS ile bağlandıkları cezaevlerinden kameraya “Söz istiyorum” yazılı kağıtlar gösterdi. Ancak mahkeme başkanı iddianamenin okunması talimatını verdi. İddianame okunurken avukatlar ayakta alkışlarla protesto etti. HDP yönetici ve milletvekilleri de bu durumu alkışlarla sıralara vurarak protesto etti.

Avukatların bu itirazlarına karşın iddianamenin okunmasına devam edildi. Yaklaşık 20 dakika süren alkışlı protesto sonrası tüm avukatlar ikinci kez salonu terk etti.

Mahkeme heyeti, Demirtaş, Yüksekdağ ve Tuncel’in reddi hakim taleplerini yazılı olarak iletmesine, avukatların reddi hakim taleplerinin geri çevrilmesine ve itiraz yolunun açık olmasına karar vererek duruşmayı 3 Mayıs’a erteledi.

Öte yandan Kobanê davasına ilişkin birçok noktada eylemler gerçekleştirildi. İstanbul il binası önünde açıklama yapmak isteyen HDP’lilere polis saldırdı. Saldırıda Mezopotamya Ajansı muhabiri Enes Sezgin ve Artı TV kameramanı Bilal Meyveci gözaltına alındı, Bilal Meyveci’nin kamerası kırıldı.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir