Saraybosna’da pandemi sürecindeki başarısız politikaları nedeniyle hükümetin istifasını isteyen yüzlerce kişi sokağa çıktı

kategori:

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da Salı günü, Covid-19 pandemisi sürecindeki başarısız politikaları nedeniyle hükümetin istifası talebiyle eylem düzenlendi. Yaklaşık 1000 kişinin katıldığı eyleme sürücüler de korna çalarak destek verdi. “Hayatımızla oynama” “Aşı istiyoruz” ve “İstifa” yazılı dövizler taşıyan eylemciler başkentin önemli caddelerinden birini trafiğe kapatarak yürüyüş gerçekleştirdi.

Eylemin organizatörleri, eylemlere devam edeceklerini belirterek hükümete istifa etmesi için iki hafta süre tanıdıklarını belirttiler.

Bosna Hersek’tek son 24 saat içinde 99 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. 3,3 milyon nüfusu olan ülkede bugüne kadar 7000 kişi hayatını kaybetti. Bu ölüm oranıyla Bosna Hersek Avrupa’da Covid-19 pandemesinde en yüksek ölüm oranlarınına sahip ülkelerden biri konumunda. Hükümet aşılama konusunda da başarısız olduğu konusunda eleştiriliyor.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir