Anasayfa / Haberler / İngiltere’de binlerce kişi polisin yetkilerini arttıran yasaya karşı sokağa çıktı

İngiltere’de binlerce kişi polisin yetkilerini arttıran yasaya karşı sokağa çıktı

İngiltere’de toplumsal hareketlere karşı polisin yetkilerini arttıran yasa tasarısına karşı, dün (3 Nisan) Londra başta olmak üzere İngiltere ve Galler’deki onlarca şehirde eylemler düzenlendi. Londra’daki eyleme polis saldırısında 26 kişi gözaltına alındı.

Londra’da öğleden sonra Hyde Park’ta toplanan binlerce kişi Parlamento Meydanı’na yürüdü. Burada gerçekleştirilen konuşmalarda artan polis şiddeti eleştirildi ve yasa tasarısının geri çekilmesi talep edildi. Parlamento Meydanı’nda devam eden eylem sırasında bir grup eylemcinin bir McDonald’s kamyonunun ilerleyişini engellemesi sonrasında, kamyonun yardımına koşan polis eylemcilere saldırdı. Saldırıda en az 26 kişi gözaltına alındı.

Bristol’da yasa tasarısına karşı son iki hafta içinde beşincisi düzenlenen eyleme 1.000’den fazla kişi katıldı. Yasaya karşı “Kill The Bill” (Yasa tasarısını öldür) sloganı ile, aralarında Birmingham, Bournemouth, Brighton, Cambridge, Cardiff, Derby, Exeter, Folkestone, Kendal, Lancaster, Liverpool ve Manchester’ın da aralarında olduğu toplam 25 şehirde eylem gerçekleştirildi.

Hükümetin yürürlüğe sokmak istediği yasa tasarısıyla, polise eyleme başlama ve bitme saatini belirleme, gürültü sınırlaması getirme gibi yetkileri veriliyor. Eylemciler bu yasa tasarısını, protesto hakkına saldırı ve otoriterliğe doğru bir adım olarak nitelendiriyor.

Adresi kontrol edin

Kuzey Denizi’ndeki açık deniz tesislerinde çalışan işçiler fiili greve başladı

Kuzey Denizi’ndeki bir dizi tesisteki işçiler, artan yaşam maliyetleri karşısında ücret artışlarını güvence altına almak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.