Modül Çelik fabrikasında işçilerin sendika dışı grevi kazanımla sonuçlandı

kategori:

Kocaeli Kartepe’de bulunan Modül Çelik fabrikasında çalışan işçiler patronun düşük zam dayatmasına karşı sendika dışı greve çıktı. Grev sonrasında bugün yapılan toplantıda işçiler %15 oranında zam aldı. 

Evrensel’de yer alan habere göre 500’e yakın kişinin çalıştığı Modül Çelik’te, patronun zam teklifi %12 idi. İşçiler hem düşük zam teklifine karşı hem de ücretlerin geç yatırılmasına karşı üretimi durdurarak greve başladı. Yıllardır sendikasız çalışan işçiler, daha önce sendikaya üye olmak istediklerinde işten atılanlar olduğunu, dönem dönem bu tehditle karşılaştıklarını söyledi. Fabrikada huzursuzluk ve korku ortamının olduğunu dile getiren işçiler, “Kimse tazminatını yakmak istemediği için susuyor. Zam durumunu ve maaş gecikmesi nedeniyle bütün çalışanlar işi bıraktı” demişti.

Modül Çelik fabrikasında işçiler, yapılan toplantının ardından grevi sonlandırdı. İçerideki ücretlerini de bu sabah itibarıyla alan işçiler, bundan sonra ödemelerde gecikme olmayacağının da sözünü aldı. Ayrıca Nisan ayından itibaren geçerli olacak zam söz verildiği gibi Ocak ayından itibaren uygulanacak.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir