Fransa’da çiftçiler ‘İklim ve Dayanıklılık’ yasa tasarısını protesto etmek için Clermont Ferrand sokaklarına döküldü

kategori:

Fransa’nın Clermont-Ferrand kentinde 2000 civarında çiftçi, azotlu gübre kullanımının vergilendirilmesini öngören için İklim ve Dayanıklılık yasa tasarısını protesto etmek için traktör ve kamyonlarıyla eylem gerçekleştirdi. Eylemde çiftçiler ve polis arasında çatışma yaşandı.

Sosyal medyada yayınlanan görüntülerde, çiftçiler ve polis arasında küçük çaplı çatışmalar yaşandığı, çiftçilerin Clermont Ferrand kaymakamlığının girişine bir kamyon gübre boşalttığı, kaymakamlık çevresindeki yapıları hedef aldığı ve traktörleriyle lamba direklerine çarparak yıktığı görülüyor.

Eylem, Fransa’nın en büyük çiftçi birliği olan FNSEA tarafından örgütlendi. Çiftçiler alternatif sunulmadan kimyasal gübre kullanımını hedef alındığı ve bunun çiftlik gelirlerini büyük ölçüde azaltacağını söylüyor. Mevcut tasarıyı “cezalandırıcı ve haksız” nitrojen telif hakkı olarak tanımlayan çiftçiler, FNSEA ve Jeunes Agriculteurs (Genç Çiftçiler) tarafından komisyona sunulan mineral gübrelerin “aşırı kullanımını” azaltılmasını öngören alternatif tasarının dikkate alınmadığını söylüyor. Ayrıca tasarıda çiftçilerin uygulamalarında halihazırda meydana gelen değişikliklerin görmezden gelindiğini ve önlemlerin mevcut iklim sorunlarına “gerçek bir yanıt” sağlamadan çiftlik gelirlerini büyük ölçüde azaltacağını ifade ediliyor.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir