Newroz ateşi dört bir yanda yakıldı, kutlamalara on binlerce kişi katıldı

kategori:

Bugün (20 Mart) İstanbul’dan Antalya’ya, Tekirdağ’dan Mersin’e, İzmir’den Malatya’ya pek çok yerde Newroz kutlamaları yapıldı. Pek çok ilde gerçekleşen kutlamaların öne çıkan gündemi HDP hakkında açılan kapatma davası, HDP milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesi ve Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi oldu.

İstanbul

İstanbul Yenikapı Miting Meydanı’ndaki Newroz kutlamasına on binlerce kişi katıldı. “Newroz ateşiyle direnelim, özgürleşelim” sloganıyla düzenlenen kutlama öncesi polis miting alanını abluka altına aldı. Etrafı polis bariyerleriyle çevrilen miting alanına tek noktadan giriş yapılırken, insanlar davul ve erbaneler eşliğinde halaylar çekerek Yenikapı’da toplandı.

Polis, “Rojava’nın düşmanı ezilenlerin de düşmanıdır”, “HDP bağımsız siyasetle var olabilir HDP kitlesel eylemlerle savunulabilir” ve “Demokratik anayasa için kurucu Meclis, kurucu Meclis için tek yol devrim” yazılı pankartlara el koymak istedi. Ancak uzun süren bekleyişin ardından pankartlar alana alındı.

İzmir

İzmir’de ise Gündoğdu Meydanı’nda yapılan Newroz kutlamasına binlerce kişi katıldı. Yörük kadınların yöresel kıyafetleriyle katıldığı kutlamada sağanak yağışa rağmen türküler söylendi, halaylar çekildi ve Newroz ateşi yakıldı. Kutlamada yapılan konuşmalarda HDP’ye yönelik kapatma davası,, Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesi ve İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı da protesto edildi. Konuşmaların ardından Arhat ve Ayfer Düzdaş’ın ezgileriyle kutlama sona erdi.

Tekirdağ

Tekirdağ’da “Newroz ateşiyle direnelim, özgürleşelim” sloganıyla Ergene ilçesinde yapılan kutlamaya çok sayıda kişi katıldı. Kutlamada çocukları ile birlikte gelenlerin alana girmesine izin verilmedi. İçeri alınmayanlar alanın dışında bir araya gelerek Newroz’u kutladı.

Çanakkale

Çanakkale’deki Newroz Esenler Mahallesi’nde kutlandı. Yüzlerce kişinin katıldığı kutlamada kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi de protesto edildi.

Mersin

Mersin Newroz’u Tırmıl Miting Alanı’nda yapıldı. Kentteki siyasi parti ile sivil toplum örgütü temsilcilerinin de aralarında bulunduğu binlerce kişinin katıldığı kutlama renkli görüntülere sahne oldu.

Malatya

Malatya’da Newroz, Emeksiz Meydanı’nda kutlandı. Meydana çıkan yollar otobüslerle bariyer oluşturularak trafiğe kapatılırken, alana girişlerde polis arama yaptı. Arama noktasından sarı kırmızı yeşil şal ile geçmek isteyen İkbal Yalçınkaya ve 10 yaşındaki kızı polis tarafından gözaltına alınarak İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube’ye götürüldü. Anne ve kızı ifade daha sonra serbest bırakıldı. Kutlama Hivron’un seslendirdiği ezgiler ve çekilen halaylar eşliğinde son buldu.

Maraş

Maraş’ın Pazarcık ilçesinde Newroz kutlaması ünde Celal Doğan Parkı’nda yapıldı. Kutlamaya gelenler kimlik kontrolünün ardından alana alındı. Nuray Balık ve ekibinin müzik dinletisiyle başlayan kutlamalar konuşmalarla sürdü.

Adıyaman

Adıyaman’da Newroz, Mahmut Gürbüz Camii yanındaki alanda kutlandı.“Newroz pîroz be” bayraklarının asıldığı alanda sık sık “HDP halktır halk burada”, “Jin jiyan azadî”, “Bijî berxwedana zindana” sloganları atıldı. Konuşmaların ardından sahne alan Devrim Demir’in konseriyle kutlama son buldu.

Bingöl

Bingöl’de, binlerce kişi “Newroz ateşiyle direnelim, özgürleşelim” sloganıyla Saray Mahallesi’nde bulunan Hastane Caddesi üzerinde gerçekleştirilen Newroz kutlamasına katıldı. Newroz alanına, “Newroz Pîroz Be” yazılı pankartların asıldığı kutlamalarda Pınar Aydınlar ve Azad Bedran sahne aldı.

Iğdır

Iğdır’da çok sayıda kişinin katılımıyla Kılıçlar Anıtı alanında Newroz kutlaması gerçekleştirildi. Kürt, Azeri, Türk ve Terekemelerin katıldığı kutlamada konuşmaların ardından Newroz şarkısı seslendirdi ve barış güvercini uçuruldu. Kutlamaların bitişinde polisler üç genci tartaklayarak gözaltına almaya çalıştı ancak tepki üzerine gözaltına alınan gençler serbest bırakıldı.

Çorum

Çorum Emek ve Demokrasi Platformu, kent merkezinde bulunan Aşık Mahsuni Şerif Parkı’nda Newroz kutlaması gerçekleştirdi. “Barış, eşitlik, kardeşlik, özgürlük ve adalet için yaşasın Newroz” pankartının açıldığı kutlamada sık sık “Yaşasın Newroz” ve “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları atıldı.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir