Anasayfa / Haberler / Güney Afrika’da öğrencilerin eylemine yönelik polis saldırısında bir kişi plastik mermi ile vurularak hayatını kaybetti

Güney Afrika’da öğrencilerin eylemine yönelik polis saldırısında bir kişi plastik mermi ile vurularak hayatını kaybetti

Güney Afrika’nın Johannesburg şehrinde, Wits Üniversitesi’nin ödenmemiş borcu olan öğrencilerin kayıt yaptırmasına izin vermesi talebiyle gerçekleştirilen eyleme yönelik polisin saldırısında bir kişi plastik mermi ile vurularak hayatını kaybetti.

Devlet destekli öğrenim programında bazı öğrencilerin dışlandığını söyleyen öğrenciler, borcu olan öğrencilerin de üniversiteye kayıtlarının yapılması talebiyle Ocak ayından bu yana eylemlerini sürdürüyorlar.

Çarşamba günü gerçekleşen eylem devam ederken, polisin plastik mermilerle rastgele ateş etmesi sonucu oradan geçmekte olan 35 yaşındaki bir kişi vuruldu. Göğsüne isabet eden mermi nedeniyle yere yığılan kişi hayatını kaybetti. Wits Üniversitesi sözcüsü de kurbanın öğrencisi olmadığını söyledi.

Polis cinayeti sonrasında öğrenciler cesedin yakınında toplandı. Yolu trafiğe kapatan öğrenciler polisleri protesto eden sloganlar attı. Bazı öğrencilerin “Hepimizi öldürün” diye bağırdığı duyuldu.

Adresi kontrol edin

Kuzey Denizi’ndeki açık deniz tesislerinde çalışan işçiler fiili greve başladı

Kuzey Denizi’ndeki bir dizi tesisteki işçiler, artan yaşam maliyetleri karşısında ücret artışlarını güvence altına almak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.