Anasayfa / Haberler / Güney Afrika’da öğrencilerin eylemine yönelik polis saldırısında bir kişi plastik mermi ile vurularak hayatını kaybetti

Güney Afrika’da öğrencilerin eylemine yönelik polis saldırısında bir kişi plastik mermi ile vurularak hayatını kaybetti

Güney Afrika’nın Johannesburg şehrinde, Wits Üniversitesi’nin ödenmemiş borcu olan öğrencilerin kayıt yaptırmasına izin vermesi talebiyle gerçekleştirilen eyleme yönelik polisin saldırısında bir kişi plastik mermi ile vurularak hayatını kaybetti.

Devlet destekli öğrenim programında bazı öğrencilerin dışlandığını söyleyen öğrenciler, borcu olan öğrencilerin de üniversiteye kayıtlarının yapılması talebiyle Ocak ayından bu yana eylemlerini sürdürüyorlar.

Çarşamba günü gerçekleşen eylem devam ederken, polisin plastik mermilerle rastgele ateş etmesi sonucu oradan geçmekte olan 35 yaşındaki bir kişi vuruldu. Göğsüne isabet eden mermi nedeniyle yere yığılan kişi hayatını kaybetti. Wits Üniversitesi sözcüsü de kurbanın öğrencisi olmadığını söyledi.

Polis cinayeti sonrasında öğrenciler cesedin yakınında toplandı. Yolu trafiğe kapatan öğrenciler polisleri protesto eden sloganlar attı. Bazı öğrencilerin “Hepimizi öldürün” diye bağırdığı duyuldu.

Adresi kontrol edin

Reyanlı’da jandarma tarafından işkenceye uğrayan Suriyeli mülteci yaşamını yitirdi

Suriye’den Türkiye’ye geçmeye çalışan 8 Suriyeli mültecinin jandarma tarafından işkenceye uğradığı, en az bir kişinin …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir