Myanmar’da askeri darbeye karşı eylemler devam ediyor: 600’den fazla polisin de direniş hareketine katıldığı belirtiliyor

kategori:

Myanmar’da 1 Şubat’ta gerçekleştirilen askeri darbeye karşı eylemler devam ediyor. Bugün erken saatlerden itibaren ülkenin bir çok noktasında yollara barikat kuran eylemciler ve polis arasında çatışmalar yaşandı. Sosyal medyada polisin gerçek mermi kullandığına dair görüntüler gelmeye devam ederken, yaşamını yitiren ve yaralanan eylemci sayısına dair net bir bilgi alınamıyor.

Öte yandan 600’den fazla polis, istifa ederek, askeri rejime karşı eylemleri organize eden çatı örgütü Sivil İtaatsizlik Hareketi’ne (CDM) katıldı.

İstifalar 1 Şubat’tan bu yana devam eden eylemlere yönelik kolluk kuvvetlerinin şiddetinin ve yaşamını yitiren eylemcilerin sayısının giderek artmasının ardından geldi. Myanmar’da yalnızca 3 Mart’ta gerçekleşen eylemlerde 38 kişi yaşamını yitirmişti.

Ülkenin farklı şehirlerinden ve farklı birimlerden 500 polis Perşembe günü istifa ederek CDM’ye katılırken, Cuma günü 100 polisin daha istifa ederek direniş hareketine katıldığı belirtiliyor. İstifa eden polisler eylemcilere müdaha etmek istemediklerini ve askeri hükümet için çalışmayacaklarını belirtiyorlar.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir