Anasayfa / Haberler / Ermenistan’da iktidar savaşları: Ordu hükümetin istifasını istedi, Başbakan Genelkurmay Başkanı’nı görevden aldı, taraflar sokağa çıktı

Ermenistan’da iktidar savaşları: Ordu hükümetin istifasını istedi, Başbakan Genelkurmay Başkanı’nı görevden aldı, taraflar sokağa çıktı

Ermenistan Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan ve 40 üst rütbeli komutan, Başbakan Nikol Paşinyan’ı ve hükümetini istifaya çağıran bir bildiri yayımladı.

Bildiride, “Ülkenin bu kadar karmaşık durumda alınan bu tür bir karar, devlet karşıtı ve sorumsuzca bir adımdır. Ermenistan Başbakanı ve hükümeti Ermeni halkı için böylesi kritik ve ölümcül durumda yeterli kararlar alamıyor” denildi. “Görevdeki makamları gözden düşürmeyi amaçlayan saldırılara uzun süredir sabırla tahammül ettik” denilen bildiride Ermenistan Silahlı Kuvvetleri’nin Başbakan Nikol Paşinyan ve hükümetinin istifasını talep ettiği ifade edildi.

Başbakan Paşinyan ise, darbe girişimi olarak tanımladığı bildirinin ardından Genelkurmay Başkanı’nı görevden aldı ve gözaltına alınması kararı verildiğini açıkladı. Paşinyan, Facebook üzerinden yaptığı çağrıda, “Silahlı Kuvvetler’in bildirisini bir darbe girişimi olarak değerlendiriyorum. Bütün destekçilerimizi hemen şimdi Cumhuriyet Meydanı’nda toplanmaya davet ediyorum” diye yazdı.

Çağrının ardından Erivan’da binlerce kişi sokağa çıktı ve parlamentoya yürüdü. Paşinyan yanlıları parlamento önünde barikat kurarken, Paşinyan’ın muhalifleri tarihi Opera binası önünde toplandı. Opera önündeki eyleme general Yuri Khachaturov’un da katıldığı belirtiliyor.

Ermenistan’da Kasım ayında Ermenistan ile Azerbaycan arasında imzalanan ateşkes anlaşmasının ardından Paşinyan’ın istifası talebiyle başlayan eylemler devam ediyordu.

Adresi kontrol edin

Reyanlı’da jandarma tarafından işkenceye uğrayan Suriyeli mülteci yaşamını yitirdi

Suriye’den Türkiye’ye geçmeye çalışan 8 Suriyeli mültecinin jandarma tarafından işkenceye uğradığı, en az bir kişinin …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir