Kadınlardan 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü için çağrı: Bu yıl da 18 yıldır olduğumuz yerdeyiz!

Her yıl olduğu gibi bu yıl da 8 Mart’ta kadınlar Feminist Gece Yürüyüşü için İstanbul Taksim’de bir araya gelmeye hazırlanıyor.

Çok sayıda kadın örgütünün çağrısıyla 19’uncusu düzenlecek olan “Feminist Gece Yürüyüşü” için 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü (@8MartYuruyus) Twitter hesabından yapılan paylaşımda “19. Feminist Gece Yürüyüşü’nde Bu yıl da 18 yıldır olduğumuz yerdeyiz!” ifadeleri kullanıldı.

Feminist Kadın Yürüyüşü için yayınlanan çağrı metninde ise şu ifadeler yer aldı

 “19’uncu 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’nde 18 yıldır olduğumuz yerdeyiz. Geçen sene Taksim’de onbinler olarak bir araya gelip Karaköy’e yürüdüğümüz, sokak sokak meydan meydan sesimizi yükselttiğimiz, birbirimize temas ederek birbirimizden güç aldığımız günden bu yana hem çok şey değişti hem pek bir şey değişmedi. Patriyarkanın, baskının, bıkkınlığın, krizlerin binbir biçimi üzerine bir de pandemi eklenirken bizler bu zor günlerde umutsuzluğa kapılmamak için feminist mücadelemizden güç aldık. Birlikte coşkuyla, öfkeyle en çok da dayanışmayla yan yana durduğumuz anları hatırladık, dayanışmamızın gücünü hatırladık. 

Bu yıl da feminist gece yürüyüşümüzde bir araya geleceğiz. Birbirimizi korumak için mesafeli duracağız fakat biliyoruz ki kalabalığımız sokaklardan taşacak. 19’uncu yılda aynı yerde, aynı kalabalıkla; patriyarkaya, nefeslerimizi kesmeye, bizi sürekli baskı altına almaya çalışanlara, bize sürekli neyi yapıp neyi yapamayacağımızı salık verenlere, karşı feminist isyanla buluşuyoruz. Geceler, sokaklar da, meydanlar da, hayatımız da bizim!” 


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir