Haiti’de Moïse’nin görevden ayrılması talebiyle eylemler sürüyor: Port-au-Prince’de on binlerce kişi sokağa çıktı, bir eylemci hayatını kaybetti

kategori:

Haiti’de devlet başkanı Jovenel Moïse’nin görevden ayrılması talebiyle eylemler devam ediyor.

Dün (14 Şubat) başkent Port-au-Prince’de on binlerce kişinin katıldığı büyük bir miting düzenlendi. “Kahrolsun diktatörlük!” sloganıyla gerçekleşen eylemde, Moise’ye destek veren ABD de protesto edildi.

Gösteriler sırasında bir çok noktada polis ve eylemciler arasında çatışma yaşandı. Eylemciler polisin gaz ve plastik mermi ile saldırılarına yollara kurdukları barikatlar ve taşlarla karşılık direndi. Çatışmalarda çok sayıda kişi yaralanırken, en az bir eylemci hayatını kaybetti.

Eylemler geçen hafta muhalefetin Joseph Mecene Jean-Louis’i geçiş dönemi başkanı olarak kabul etmelerinin ardından başlamış, 23 kişi Moïse’ye suikat düzenlemeye ve darbe yapmaya çalışmak suçlamalarıyla tutuklanmıştı. Muhalefet, Moise’nin beş yıllık görev süresinin seçim konseyi tarafından iptal edilen 2015 seçimlerinden sonra 7 Şubat’ta sona erdiğini söylüyor ve görevden ayrılması gerektiğini savunuyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price ise geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, ABD’nin Haiti’yi parlamentonun faaliyetlerine devam edebilmesi için özgür ve adil seçimler düzenlemeye çağırdığını ve yeni bir başkanın Moise’nin 2022 Şubat’ında görev süresi sona erdiğinde göreve gelebileceğini vurgulamıştı.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir