Şili’de genç sokak sanatçısının öldürülmesi sonrasında polis şiddetine karşı eylemler sürüyor

kategori:

Şili’nin Pangipuli kentinde 27 yaşındaki sokak sanatçısı Francisco Martínez Romero’nun 6 Şubat’ta polis tarafından öldürülmesi sonrasında, başlayan eylemler devam ediyor.

Dün (12 Şubat) akşam saatlerinde başkent Santiago’da bulunan tarihi Onur Meydanı’nda bir araya gelen yüzlerce kişiye tazyikli su ve biber gazı ile polis saldırdı. Eylem önceinsde bölgeyi abluka altına alınan polisin saldırısının ardından Onur Meydan’ı ve çevresindeki geniş bir alanda saatlerce süren çatışmalar yaşandı.

Bir grup Onur Meydanı’na çıkan Paicaví kavşağını trafiğe kapatırken, ara sokaklarda barikat kuran eylemciler polise taş ve molotof kokteylileri ile cevap verdi. Çatışmalar sırasında, carabineros olarak adlandırılan özel birliğe mensup bir grup polisin, araçlarını terk ederek kaçması sonrasında, polis aracı eylemciler tarafından ateşe verildi. Polis saldırılarında çok sayıda eylemci darp edilerek gözaltına alınırken, bir çok kişi de yaralandı.

Şili’nin Pangipuli kentinde 27 yaşındaki sokak sanatçısı Francisco Martinez Romero 6 Şubat’ta kimlik kontrolü yapmak isteyen bir polis tarafından öldürülmüştü. Önce bacağından sonra da göğsünden vurulan genç sanatçı hastaneye ulaşamadan hayatını kaybetmişti. Cinayetin ardından Pangipuli’de başlayan eylemler Şili’nin geneline yayılmıştı.

Öte yandan önümüzdeki günlerde de eylemlerin devam etmesi beklenen Şili’de 5 Mart’ta polis şiddetine karşı, #HuelgaGeneral5DeMarzo (5 Mart Genel Grevi) sloganıyla genel grev ve kitlesel eylem çağrıları yapılıyor.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir