Anasayfa / Haberler / Fransa’da Grandpuits rafinerisinin kapatılma planına karşı grevde olan işçiler Total binasında eylem yaptı: Total pislik yapıyor

Fransa’da Grandpuits rafinerisinin kapatılma planına karşı grevde olan işçiler Total binasında eylem yaptı: Total pislik yapıyor

Fransa’nın Seine-et-Marne departmanına Melun’da bulunan, petrol tekeli Total’e bağlı Grandpuits rafinerisinin kapatılma planına karşı 5 Ocak’tan bu yana grevde.

Dün (9 Şubat) işçiler Total’in Paris’te bir çok şirket merkezinin bulunduğu La Defense bölgesinde merkez ofisinde eylem gerçekleştirdi. Eylemde “Yeşil göz boyama (greenwashing) ve sosyal kargaşa: Total pislik yapıyor” yazılı pankart açıldı. İklim aktivistlerinin destek verdiği eylemde binaya yönelen eylemcilerle polis arasında çatışma yaşandı. Polisin engelleme çabalarına rağmen bir grup eylemci binanın camlarına afişler yapıştırdı.

700’den fazla kişinin işini kaybetmesine neden olacak olan planın duyurulmasının ardından işçiler 5 hafta önce greve başlamıştı. Melun’da bulunan rafineri önünde grev hattı kuran işçiler, çeşitli eylem yöntemleriyle de mücadele ediyorlar.

Adresi kontrol edin

Derinleşen ekonomik krize karşı eylemler polis saldırılarına rağmen yayılarak sürüyor

Ekonomik krizin giderek derinleşmesi ve yoksulluğa karşı başlayan eylemler yayılarak sürüyor. Dün (23 Kasım) birçok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir