Anasayfa / Haberler / Haiti’de cumhurbaşkanı Jovenel Moise’nin görevden ayrılması talebiyle eylemlerde iki gazeteci vuruldu

Haiti’de cumhurbaşkanı Jovenel Moise’nin görevden ayrılması talebiyle eylemlerde iki gazeteci vuruldu

Haiti’de Jovenel Moïse’nin görevden ayrılması talebiyle eylemler ikinci gününde devam ediyor. Eylemlerde polis ve eylemciler arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Yerel basında çıkan haberlere göre, Pazartesi günü Haiti’de cumhurbaşkanı Jovenel Moise iktidarına karşı devam eden eylemleri takip ederken iki gazeteci vuruldu. Gazetecilerin sağlık durumlarına ilişkin henüz net bilgi yok. Eylemler Pazartesi günü muhalefetin Joseph Mecene Jean-Louis’i geçiş dönemi başkanı olarak kabul etmelerinin ardından başladı.

Haiti Devlet Başkanı Jovenel Moïse Pazar günü yaptığı açıklamada, 23 kişinin, kendisine suikat yapmak ve darbe yapmaya çalışmak suçlamalarıyla tutuklandığını duyurdu. Tutuklananlar arasında bir diğer Yüksek Mahkeme yargıcı Yvcikel Dabresil’inde bulunduğu belirtiliyor.

Muhalefet Jovenel Moise’nin görevinin sona erdiğini savunuyor. Muhalefet lideri Andre Michel AFP haber ajansına verdiği demeçte, “Jovenel Moise’nin, Mecene Jean-Louis’i kurmaya devam edebilmemiz için Ulusal Saray’dan ayrılmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Buna karşın ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price Cuma günü yaptığı açıklamada, ABD’nin Haiti’yi parlamentonun faaliyetlerine devam edebilmesi için özgür ve adil seçimler düzenlemeye çağırdığını ve yeni bir başkanın Moise’nin 2022 Şubat’ında görev süresi sona erdiğinde göreve gelebileceğini vurguladı. Bu nedenle yeni göreve gelen Joe Biden yönetimine tepkinin açığa çıktığı eylemlerde ABD bayrağı yakıldı.

Adresi kontrol edin

Reyanlı’da jandarma tarafından işkenceye uğrayan Suriyeli mülteci yaşamını yitirdi

Suriye’den Türkiye’ye geçmeye çalışan 8 Suriyeli mültecinin jandarma tarafından işkenceye uğradığı, en az bir kişinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir