Rektör atamalarına, polis şiddetine ve devlet baskısına karşı eylemler devam ediyor

kategori:

Rektör atamalarına, polis şiddetine ve devlet baskısına karşı eylemler gözaltılara, tutuklamalara ve polis saldırılarına rağmen devam ediyor.

Dersim’de Emek ve Demokrasi Güçleri’nin Sanat Sokağı’nda yapmak istediği basın açıklamasını engellemek isteyen polis eylem yapmak isteyen gruba saldırdı. Eylemciler polise “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarıyla karşılık verdi. Saldırının ardından grup “Direne direne kazanacağız”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganlarıyla yürüyüş yaparak Belediye İş Merkezi önüne geldi ve basın açıklaması gerçekleştirdi.

Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim görevlileri, bir kez daha rektörlüğe sırtlarını dönerek öğrencilere yönelik saldırıları ve rektör olarak atanan Melih Bulu’yu protesto etti. Öğretim görevlileri yaptıkları açıklamada megafonlarının kampüse alınmadığını belirtti. Öğretim görevlileri rektör seçimleri yapılması gerektiğini gerektiğini söyleyerek, Bulu’yu istifaya çağırdı.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ise kampüs içinde sloganlarla yürüyüş gerçekleştirdi. “Aşağı bakmıyoruz, kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” pankartı açan öğrenciler yürüyüşün ardından Güney Kapı önüne “Homofobik rektör istemiyoruz”, “Asla Yalnız Yürümeyeceksin.” “Asla Aşağı Bakmayacağız” sloganlarıyla yürüyüş düzenledi ve burada basın açıklaması gerçekleştirdi.

Bilgi Üniversitesi öğrencileri de ÇSM önünde bir araya gelerek, devam eden direnişe destek olmak için eylem gerçekleştirdi. “Aşağı Bakmayacağız, Üniversiteler Bizimdir” pankartı açan öğrenciler burada basın açıklaması gerçekleştirdi.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir