Anasayfa / Haberler / Çiftçiler yeni tarım yasalarına karşı Hindistan genelinde yolları trafiğe kapattı

Çiftçiler yeni tarım yasalarına karşı Hindistan genelinde yolları trafiğe kapattı

Hindistan’da tarımsal üretimi ticarileştiren ve destekleri kaldıran üç yasaya karşı çiftçilerin eylemleri yaklaşık iki buçuk aydır aralıksız devam ediyor.

Dün (6 Şubat) binlerce çiftçi Hindistan genelinde 15 bölgedeki 33 kara yolunu trafiğe kapattı. Eylem süresince Yeni Delhi ve çevresine polis tarafından yığınak yapılırken, eylem nedeniyle 3 saat boyunca başkente geliş ve gidiş yollarında trafik neredeyse tümüyle durdu. Tarım yasalarına karşı pankartlar ve bayraklar taşıyan eylemciler yolları kapatmak için traktörler ve kamyonlarını da kullandılar.

26 Kasım’da gerçekleşen ve ülke çapında 250 milyon işçi ve çiftçinin katıldığı genel grevle birlikte başlayan eylemler aralıksız devam ediyor. 26 Ocak’ta Yeni Delhi’de onbinlerce çiftçi tarafından tarım yasasına karşı büyük bir Traktör Yürüyüşü düzenmiş, polis ve eylemciler arasında şiddetli çatışmalar yaşanmıştı.

Çiftliler ve hükümet arasında gerçekleşen görüşmelerde ise bugüne kadar bir anlaşmaya varılamadı. Hükümetin kanunları 18 aylığına askıya alma teklifi de çiftçiler tarafından reddedilmişti.

Adresi kontrol edin

Firar eden Filistinli tutsaklardan 4’ünün yakalanmasının ardından eylemler gerçekleştiriliyor: İsrail devletinin kolektif cezalandırma politikalarına karşı tutsaklar hapishanelerde eylemlere hazırlanıyor

İsrail’deki Gilboa Hapishanesi’nden 6 Eylül’de tünel kazarak firar eden 6 Filistinli tutsaktan 4’ünün binlerce askerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir