Anasayfa / Haberler / Lübnan’da eylemler 5. gününde: Devlet kurumları ve ‘politikacı baronlar’ eylemcilerin hedefinde

Lübnan’da eylemler 5. gününde: Devlet kurumları ve ‘politikacı baronlar’ eylemcilerin hedefinde

Lübnan’da derinleşen ekonomik kriz ve OHAL’e karşı başlayan eylemler 5. gününde devam etti. Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın eylemlere katılanları sert cezalara çarptırmakla tehdit etmesinin ardından Cuma günü bir çok noktaya ordu birlikleri konuşlandırıldı.

Trablusşam’daki akşam saatlerinde gerçekleşen eylemlerde ordu birlikleri, ateş yakarak yolu trafiğe kapatan eylemcilere saldırdı.

Pazartesi günü başlayan eylemlerde şimdiye kadar 250’den fazla insan yaralandı, Usame Ghamrawi ve Omar Taybe isimli iki kişi hayatını kaybetti. Eylemciler devlet kurumlarının yanı doğrudan “baronlar” olarak adlandırdıkları zengin politikacıları hedef alıyorlar. Trablusşam’daki eylemlerde belediye ve “şeriat mahkemesi”nin de aralarında bulunduğu çok sayıda bina ateşe verilirken ve eski başbakan ve Lübnan’ın en zengin insanlarından biri olan Najib Mikati’nin sahibi olduğu özel bir üniversite de eylemcilerin hedefindeydi.

Lübnan’da ağır ekonomik krizin neden olduğu yoksulluğa ve yolsuzluklara karşı öfke giderek arttığı koşullarda, Covid-19 salgını gerekçesiyle 14 Ocak’ta başlayan ve 10 gün süreceği açıklanan OHAL ve tam gün sokağa çıkma yasağının 8 Şubat’a kadar uzatılması sonrası 25 Ocak’ta eylemler tekrar başlamıştı.

Adresi kontrol edin

Seçim sürecine girilirken anarşistlerden kampanya: Sorunlarımız sandıkta çözülmez

Seçim sürecine girilirken farklı şehirlerden anarşistler “Sandıkta Çözülmez” sloganı etrafında kampanya başlattı. Sosyal medya hesaplarından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.