Anasayfa / Haberler / Peru’da sağlık emekçilerinin grevi 7. gününde sürüyor

Peru’da sağlık emekçilerinin grevi 7. gününde sürüyor

Peru’da sağlık emekçilerinin çalışma koşulları ve ücretlerinde iyileştirme yapılması, güvenlik önlemlerinin arttırılması, özel ikramiye hakkının verilmesinin ve sağlık bakanının istifası gibi taleplerle 13 Ocak’ta başlattıları grev devam ediyor.

Peru Tıp Federasyonu  (FMP) Başkanı Rodolfo Larota dün yaptığı açıklamada “Bu hafta mücadeleyi radikalleştireceğiz.” ifadelerini kullandı ve doktorların, grevde olmalarına rağmen COVID-19 hastalarını tedavi etmeyi bırakmadıklarını söyledi. Sendika ayrıca salgında en fazla risk içinde olan sağlık çalışanlarını korumak için hükümete baskı yapmak için ulusal eylem çağrısında bulundu.

Peru’da Covid-19 pandemisi sürecinde en az 4 bin sağlık çalışanı koronavirüse yakalanırken, 230’dan fazla sağlık çalışanı bu nedenle yaşamını yitirdi. Buna rağmen sağlık çalışanları izin hakları olmadan çalışmaya zorlanıyor.  Sağlık çalışanları, COVID-19 salgını da göz önüne alınarak 2021’de sağlığa ayrılan bütçenin daha da arttırılmasını talep ediyorlar.

Adresi kontrol edin

Askerler tarafından işkenceyle öldürülen mültecinin dosyasında takipsizlik kararı verildi

Geçtiğimiz Kasım ayında Suriye’den Türkiye’ye geçmeye çalışırken askerler tarafından işkenceyle öldürüldüğü belirtilen Ridwan Îd Numan El Ehmed’in …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir