Anasayfa / Haberler / Guatemala askerleri Honduras’tan yola çıkarak ABD’ye ulaşmaya çalışan göçmenlere saldırdı

Guatemala askerleri Honduras’tan yola çıkarak ABD’ye ulaşmaya çalışan göçmenlere saldırdı

Honduras’ın San Pedro Sula kentinden 13 Ocak’ta yola çıkan ve ABD’ye ulaşmaya çalışan, sayıları 9 binin üzerinde olan göçmenler, Guatemala’nın Chiquimula şehrine bağlı Vado Ancho kasabasında, Guatemala askerleri tarafından durduruldu.

Guatemala askerleri, kontrol noktasından geçmeye çalışan göçmenlere göz yaşartıcı gaz ve copla saldırdı. Saldırıda çok sayıda göçmen yaralandı. Yoğun gazdan etkilenen göçmenler geri çekilmek zorunda kalırken, bölgedeki gerginlik devam ediyor. Öte yandan Meksika, göçmenlerin “yasa dışı geçişine” izin vermeyeceğini ve sınır bölgesinde askeri yığınak yapacağını duyurdu.

Ülkelerindeki şiddet ve derinleşen ekonomik kriz nedeniyle ABD’ye ulaşmaya çalışan binlerce kişi, ABD’nin yeni seçilen Başkanı Joe Biden’ın, mevcut göçmen politikalarını değiştireceğini açıklamasının ardından Honduras’tan yola çıkmıştı. Göçmenler önceki gün polis barikatını aşarak Guatemala topraklarına girmeyi başarmıştı.

Adresi kontrol edin

Kuzey Denizi’ndeki açık deniz tesislerinde çalışan işçiler fiili greve başladı

Kuzey Denizi’ndeki bir dizi tesisteki işçiler, artan yaşam maliyetleri karşısında ücret artışlarını güvence altına almak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.