Anasayfa / Haberler / Fransa’da Global Güvenlik Yasası’na karşı eylemler devam ediyor

Fransa’da Global Güvenlik Yasası’na karşı eylemler devam ediyor

Fransa’da hükümetin yürürlüğe sokmayı planladığı Global Güvenlik Yasası’na karşı eylemler devam ediyor. Fransa’nın bir çok noktasında binlerce kişi tasarının tamamen geri çekilmesi talebiyle sokaktaydı. Yaklaşık 80 noktada gerçekleşen eylemlere yönelik polis saldırılarında en az 75 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

“Özgürlük Yürüyüşü” sloganıyla gerçekleştirilen eylemler kapsamında Paris’te binlerce kişi kar yağışına rağmen Félix-Éboué Meydanı’ndan Bastille Meydanı’na yürüdü. Polis ablukasında gerçekleşen yürüyüşte “Polis her yerde, adalet hiçbir yerde”, “Polis devleti gösteri yapmamızı engelleyemez”, “Herkes polisten nefret ediyor.” sloganları atıldı. Eylemde zaman zaman polis ve eylemciler arasında gerginlik yaşandı.

Polis ve jandarmanın görüntülerinin açık bir şekilde yayınlanmasını yasaklamayı öngören yasa tasarısına karşı Paris’in yanı sıra Bordeaux, Lyon, Tours başta olmak üzere birçok kente eylemler gerçekleştirildi. Lyon’daki eyleme polis biber gazı ile saldırdı.

Adresi kontrol edin

Açlık grevindeki anarşist tutsak Alfredo Cospito’dan mektup: Asla teslim olmayın!

Anarşist tutsak Alfredo Cospito, İtalya’da Cezaevi İdaresi Yasası’nın 41. maddesine (41 Bis) dayanılarak uygulanan hapishane …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir