Yunanistan’da hükümetin, üniversitelere polis konuşlandırma ve kampüslere girişleri sınırlandırma planına karşı öğrenciler sokağa döküldü

kategori:

Yunanistan’da, Atina, Selanik ve Patras başta olmak üzere bir çok knette üniversite öğrencileri, hükümetin üniversitelere polis konuşlandırma planına karşı sokağa döküldü.

Pandemi kısıtlamaları bahanesiyle eylemlerin yasaklanmasına rağmen Atina’da Korai Meydanı’nda toplanan yüzlerce üniversite öğrencisi yolu trafiğe kapattı. “Polis kampüslerden dışarı” sloganı atan öğrencilere polis saldırdı. Polisin bibergazı ile saldırısına rağmen eylemlerini sürdüren öğrenciler Omonia Meydanı’na yürüyüş gerçekleştirdi. Öğrencilerin, Türkiye’de rektör atamalarına karşı devam eden eylemlere dayanışmak için Türkçe ve Yunanca “Diren Boğaziçi, Diren Üniversite” yazılı bir pankart da açtığı görüldü.

Selanik’teki polisin engelleme çabalarına rağmen, düzenlenen eyleme yüzlerce kişi katıldı. Patras’ta gerçekleştirilen eyleme de polis biber gazı ve plastik mermilerle saldırdı.

Hükümet kampüs polis birimi kurmayı ve üniversitelere polis konuşlandırmayı planlıyor. Ayrıca üniversite kampüslerine serbest girişi sınırlandırmayı, öğrenciler, akademik personel, çalışanlar ve misafir statüsünde olanlar dışında kalanların girişini yasaklamayı planlıyor. Önerilen değişiklikler uyarınca, üniversiteye giriş koşulları da değiştirilecek ve derslerin tamamlanması için zaman sınırları belirlenecek.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir