Fransa’da Tuilerie Monier fabrikasında işçiler grevde

kategori:

Fransa’nın Belçika sınırına yakın Signy-l’Abbaye bölgesinde bulunan, pişmiş toprak karo üretiminde uzman ve Amerikan BMI grubuna ait Tuilerie Monier fabrikasında, 4 Ocak Pazartesi’den itibaren 30’un üzerinde işçi fabrika önünde greve başladı. İşçiler fabrika önünde “Tehlikede çalışanlara yardım yok” pankartı açtı.

Kızıl Bayrak’ın haberine göre işçiler, Ahmet Retiel adında bir işçinin 15 yıldır aynı fabrikada çalıştıktan sonra, bölüm değişikliğine gidebilmek için formasyon talebinin yönetim tarafından kabul görmemesi nedeniyle eyleme başladı. Bir çok taşeron işçiye formasyon verilirken, Retiel’e bu hak sağlanmayınca, psikolojik çöküntü yaşayıp çalışamaz oldu. Bu süreçte Retiel ile birlikte 2 işçi depresyona girdi ve bir işçi de anksiyeteye karşı ansiyolitik ilacı kullanmaya başladı.

Emek Genel Konfederasyonunun (CGT) yaptığı açıklamaya göre, 98 kişinin çalıştığı iş yerinde 2020 Temmuz ayında değişen yönetim üretimde yeni düzenlemeleri gündeme getirdi. Bu değişikliklerden 60 işçi etkilenecek. Gece vardiyasının Aralık ayında gündüze çekilmesiyle birlikte işçiler ücretlerinde 400 ila 500 avro arasında kayıplar yaşayacak.

CGT delegesi Fabien Tambois’ya göre fabrikaya gelen yeni yönetim, işçiler ile düzenli görüştükleri Ekonomik ve Sosyal Komite’nin (CSE) Aralık toplantısında yapılandırma planını açıkladı. CGT delegesi, bir diğer sorunun da yönetimle müzakeredeki eksiklik olduğunu öne sürdü. Şirket yönetiminin 2008’den bu yana 7 kez değişmesiyle diyalog sorunu oluştuğu açıklandı.

Grevin 4 Ocak’tan itibaren başlamasına rağmen fabrika yönetimi tarafından görüşmeye çağrılmayan CGT sendikası, diyaloğa geçmek için valiye arabuluculuk yapması için çağrıda bulundu.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir