Dublin’de George Nkencho isimli siyahinin polis tarafından öldürülmesinin ardından eylemler gerçekleştiriliyor

kategori:

İrlanda’nın başkenti Dublin’de George Nkencho isimli bir siyahinin, polis tarafından vurularak öldürülmesinin ardından eylemler gerçekleştiriliyor.

27 yaşındaki Nkencho 30 Aralık’ta, batı Dublin’de bulunan Clonee’deki evinin önünde “Garda” olarak adlandırılan polis birimi mensupları tarafından vuruldu. Polis bıçak taşıdığını ve kendilerini tehdit ettiğini iddia ettiği Nkencho’yu en az beş el ateş açarak öldürdü.

Nkencho’nun öldürülmesinin ardından, 31 Aralık’ta onlarca kişi evinin önünde toplanarak cinayeti protesto etti. “George neden öldürüldü?” yazılı dövizler taşıyan eylemciler “Garda kaç kişiyi öldürmeli?”, “George için Adalet” sloganları attı. Aynı gün onlarca eylemci Blanchardstown Alışveriş Merkezi’nde de bir eylem gerçekleştirdi.

Cuma günü ise yaklaşık 150 kişi Nkencho için O’Connell Caddesi’ndeki ünlü The Spire anıtı önünde bir anma töreni gerçekleştirdi. Eylemciler daha sonra Pearse Street Garda istasyonu’na bir yürüyüş gerçekleştirdi. Siyahların Hayatı Önemlidir (Black Lives Matter) pankartı açan eylemciler yürüyüş boyunca “Adalet yoksa, barış yok”, “Adını söyle George Nkencho” ve “Beş kurşun onu öldürdü” sloganları attı.

Eylemlerin 14 gün boyunca devam edeceği açıklandı.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir