Peru’da tarım işçilerinin blokaj eylemleri sürüyor: Dün gerçekleşen eylemde iki kişi polis tarafından vurularak öldürüldü

kategori:

Peru’daki tarımsal ihracat yapan şirketlerde çalışan işçilerinin, düşük ücretler başta olmak üzere sorunlarıyla ilgili düzenleme yapılması talebiyle Panamerikan otoyolunda gerçekleştirdikleri blokaj eylemleri sürüyor.

Dün (30 Aralık) Panamerikan otoyolunun kuzeyindeki La Libertad bölgesinde gerçekleşen eyleme yönelik polis saldırıları sonrasında çıkan çatışmada, 3 kişinin yaşamını yitirdiği, en az 24 kişinin de yaralandığı açıklandı. Biri 16 yaşında olan iki kişinin polis tarafından vurularak öldürüldüğü açıklanırken, üçüncü ölümün ise protesto sırasında karaya oturmuş bir araçta hayatını kaybeden 56 yaşındaki kanserli bir adam olduğunu belirtildi. Çatışmada 15’i polis olmak üzere 24 kişinin de yaralandığı açıklandı.

Kanada’dan Arjantin’e kadar uzanan ve toplam 14 ülkeden geçen, 48 bin kilometrelik Pan-Amerikan Otoyolu, Peru’nun hammadde ve ticari meta nakliyesi açısından büyük öneme sahip. Bu nedenle çiftçilerin blokaj eylemleri nedeniyle çeşitli sektörlerde üretimde ciddi aksamalar meydana geldiği belirtiliyor.

Tarım işçilerinin blokaj eylemleri ilk olarak Aralık ayı başlarında başlamış ve beş gün sürmüştü. Bu dönem gerçekleşen eylemlere yönelik polis saldırılarında bir kişi yaşamını yitirmiş, eylemler Peru Kongresi’nin işçilerin şikâyet ettikleri, taban ücretleri 39 Sol’e indiren (yaklaşık 11 dolar) tarım teşvik yasasının geri çekilmesinin ardından sona ermişti. Bununla birlikte, kongrede işçilere daha yüksek taban ücret ödenmesi yönünde bir madde eklenmesi teklifiyle ilgili görüşmelerde bir sonuca varılamaması nedeniyle eylemler 21 Aralık’ta yeniden başlamıştı.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir