Anasayfa / Haberler / Kadın cinayetlerine karşı kadınlar bir çok şehirde sokağa çıktı

Kadın cinayetlerine karşı kadınlar bir çok şehirde sokağa çıktı

Son günlerde arka arkaya yaşanan kadın cinayetlerinin ardından İstanbul, Ankara, İzmir, Dersim ve Batman’ın da aralarında olduğu bir çok şehirde kadınlar sokağa çıktı. Ankara’da kadınların eylemine polis saldırdı, 7 kadın gözaltına alındı.

Kadın Meclisleri, kadın cinayetlerini protesto etmek için Ankara’daki Çankaya Belediyesi önünde bir araya gelmek istedi. “Aylin Sözer, Selda Taş, Vesile Dönmez ve katledilen tüm kadınlar için sessiz kalmıyoruz” çağrısıyla yapılmak istenen eyleme polis saldırdı. 7 kadın gözaltına alınırken, polis “Fotoğraflarda emniyet güçlerinin görünme ihtimali” gerekçesiyle gazetecilere de saldırdı. Gözaltına alınan kadınlar karakol ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

İstanbul’da kadınlar İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula Kampanya Grubu’nun çağrısıyla Kadıköy’de bir araya geldi. Kadın cinayetlerinde öldürülen kadınların isimlerinin okunduğu eylemde İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması çağrısı yapıldı. “Erkeklerin şiddeti her gün kadınları öldürüyor! İsyandayız! #Aylin Sözer #Selda Taş #Vesile Dönmez” pankartının açıldığı eylem basın açıklamasının okunmasının ardından son buldu.

İzmir’de Karşıyaka İş Bankası önünde saat 17.30’da bir araya gelen kadınlar “Katledilen kadınlar isyanımızdır, erkek vuruyor devlet koruyor” pankartı açtı. Kadın platformları adına yapılan ortak açıklamada, “Cezasızlık politikalarının, İstanbul Sözleşmesinin uygulanmamasının bedelini kadınlar yaşamlarıyla ödüyor.” denildi.

Dersim’de ise Dersim Kadın Platformu’nun çağrısıyla Sanat Sokağı’nda eylem gerçekleştirildi. Burada gerçekleştirilen basın açıklamasında “Bir günde 4 kız kardeşimiz erkek şiddeti yüzünden hayattan koparıldı. İsyanımız çok büyük. Şiddet faillerinin iktidarın kadına yönelik şiddete göz yuman, failleri aklayarak, serbest bırakarak adeta teşvik eden tutumu her gün kadınların canına mal oldu, olmaya devam ediyor” denildi.

Batman’da HDP Kadın Meclise ve TJA ortak açıklama yaptı. Okunan basın açıklamasında “Bizim güvencemiz, iktidar veya iktidarın tekelinde olan ve her defasında başvurduğu cezasızlık politikasıyla erkekleri cesaretlendiren yargı değildir. Bizim gücümüz örgütlülüğümüzdür. Bizim güvencemiz kazanımlarımızdır. Bu kazanımlardan asla vazgeçmeyeceğiz. Bir kadının daha eksilmesine tahammülümüz yok artık. Yakılmamak için Erkek-Devlet-Yargı-Medya işbirliğiyle kadın katliamlarına davetiye çıkaran bu düzene karşı yasımızla, isyanımızla sokaklarda olacağız” denildi.

Adresi kontrol edin

Reyanlı’da jandarma tarafından işkenceye uğrayan Suriyeli mülteci yaşamını yitirdi

Suriye’den Türkiye’ye geçmeye çalışan 8 Suriyeli mültecinin jandarma tarafından işkenceye uğradığı, en az bir kişinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir