Anasayfa / Haberler / Fransa’da trans lise öğrencisi okul idaresinin transfobik şiddeti nedeniyle intihar etti

Fransa’da trans lise öğrencisi okul idaresinin transfobik şiddeti nedeniyle intihar etti

Fransa’nın Lile şehrinde bulunan Fenelon Lisesi’nde okuyan 17 yaşındaki trans lise öğrencisi Avril Fouad, okul yönetiminin kendisine karşı transfobik ifadelerle hakaret etmesi sonucu intihar ederek yaşamını sonlandırdı.

Kısa bir süre önce kadın kimliğini açıklayan Fouad okula etekle gelmeye başlayınca 2 Aralık günü idare tarafından çağrılarak “bu davranışının okulda bulunan başka öğrencileri rahatsız edebileceği” söylenerek kimliğini açıkça yaşamaması yönünde baskı uygulandı. Fouad ise kendisine yöneltilen bu baskıya karşılık olarak “Kendilerini eğitmeleri gereken onlar, ben değilim” diyerek karşılık verdi. İdare Fouad’ı zorla evine gönderdi.

Ertesi gün (3 Aralık) arkadaşları okulun her yerine Fouad ile dayanışmalarını göstermek için transfobiye karşı afişler astı ancak transfobik okul yönetimi bütün afişleri söktü. 5 Aralık’ta ise herkes okula etekle gelerek desteklerini gösterdi.

Fouad’ın ayrıca, cinsel kimliğini açıkladıktan sonra ailesi tarafından reddedildiği ve beraber kaldığı koruyucu aile tarafından anlayışla ve destekle karşılandığı belirtildi

16 Aralık Çarşamba günü Fouad’ın cansız bedeni, beraber kaldığı koruyucu ailesinin evinde bulundu. Yapılan incelemede genç kadının intihar ettiği tespit edildi.

Öğrenciler, arkadaşlarının ölümüyle ilgili okuldan yapılan duyuruda, Fouad’dan “erkek öğrenci” diye bahsedildiğini belirtti ve bazı öğretmenlerin Fouad’dan “kadın” olarak bahsetmeyi reddettiğini söyledi.

Arkadaşları, Fouad’ın yaşamını yitirmesinin ardından 18 Aralık Cuma günü lisede oturma eylemi gerçekleştirdi. Aynı günün akşamında ise Lile şehir meydanında gerçekleşen eyleme yüzlerce kişi katılarak transfobiye karşı seslerini çıkardı. (Kaynak: Meydan Gazetesi)

Adresi kontrol edin

Reyanlı’da jandarma tarafından işkenceye uğrayan Suriyeli mülteci yaşamını yitirdi

Suriye’den Türkiye’ye geçmeye çalışan 8 Suriyeli mültecinin jandarma tarafından işkenceye uğradığı, en az bir kişinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir