Anasayfa / Haberler / Kağıtsız göçmenler Uluslararası Göçmenler Günü’nde Fransa’nın bir çok kentinde eylemler gerçekleştirdi

Kağıtsız göçmenler Uluslararası Göçmenler Günü’nde Fransa’nın bir çok kentinde eylemler gerçekleştirdi

Fransa’da kağıtsız göçmenler, Paris, Bordo, Marsilya ve Strasbourg’un da aralarında olduğu yaklaşık elli şehirde “18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü” dolayısıyla eylemler gerçekleştirildi.

Paris’te Richelieu-Drouot Meydanı’nda toplanan yüzlerce kişi, Belediye binasına doğru yürüyüş gerçekleştirdi. Çoğu Afrika’dan gelen binden fazla belgesiz göçmenin katıldığı eylemde Macron hükümetinin göçmen politikaları eleştirildi. Patronların kayıtsız olmalarından faydalandığını ve zor şartlarda çalıştırıldıklarını dile getiren göçmenler kendilerine oturma izni ve konut hakkı sağlanmasını talep etti.

République meydanında kurulan göçmen çadırlarının üç hafta önce polis tarafından zorla sökülmesi nedeniyle, eylemciler tarafından gösterinin sonunda yeni kampın Belediye Binası önünde kurulması planlanmıştı. Ancak eylem güzergahına yığınak yapan polisin eylemcilerin belediyeye yaklaşmasını engellemesi nedeniyle bu plandan vazgeçildi.

Göçmenler daha önce Mayıs, Haziran ve Ekim aylarında olmak üzere üç kez, Fransa’nın bir çok şehrinde eylemler gerçekleştirmişti. 18 Aralık tarihi Birleşmiş Milletlerce (BM) “Uluslararası Göçmenler Günü” kabul ediliyor.

Adresi kontrol edin

Reyanlı’da jandarma tarafından işkenceye uğrayan Suriyeli mülteci yaşamını yitirdi

Suriye’den Türkiye’ye geçmeye çalışan 8 Suriyeli mültecinin jandarma tarafından işkenceye uğradığı, en az bir kişinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir