Alexis’in polis tarafından katledilmesinin 12. yılında Yunanistan’da eylemler

kategori:

6 Aralık 2008’de bir polis tarafından öldürülen 15 yaşındaki anarşist öğrenci Alexandros Grigoropoulos’un (Alexis) katledilişinin 12. yılında, hükümetin yasaklama kararına rağmen, Atina başta olmak üzere Yunanistan’ın pek çok yerinde eylemler gerçekleşti.

Koronavirüs önlemleri gerekçesiyle eylemler yasaklanırken, Atina’da eylem nedeniyle şehir merkezindeki metro istasyonları kapatıldı, Exarchia bölgesi başta olmak üzere bütün şehir polis ablukasına alındı. Exarcheia’da Alexis vurulduğu yerde yapılan anıtın çevresi anma öncesinde polisler tarafından kapatıldı.

Yoğun polis ablukasına rağmen sabahın erken saatlerinden itibaren çok sayıda kişi Exarchia’daki anıtın çevresinde yerde toplandı. Alexis’in anıtına çiçek bırakmak ve anma yapmak isteyenlere polis defalarca saldırdı. Eylemlerde en az 150 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Atina’nın yanı sıra Yunanistan’ın Patras, Hanya ve Selanik gibi bir çok şehrinde Alexis için eylemler gerçekleştirildi.

Alexandros Grigoropoulos 6 Aralık 2008’de arkadaşı Nikos Romanos ile Atina’nın Exarcheia bölgesinde otururken yanlarına gelen polislerden birinin ateş etmesi sonucu hayatını kaybetmişti. Alexis’in 15 yaşında katledilişinden sonra Atina başta olmak üzere Yunanistan’ın birçok şehrinde iki hafta süren bir ayaklanma patlak vermişti.

Grigoropoulos’u öldüren polis Epaminondas Korkoneas cinayetten hüküm giymiş ve ömür boyu hapis cezasına çarptırılmış ancak daha sonra çıkan bir kanuna dayanarak 2019’da serbest bırakılmıştı.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir