Fransa’da militan direniş sonuç verdi: “Küresel güvenlik yasasının” 24’üncü maddesi yeniden yazılacak

kategori:

Fransa’da hükümet tarafından çıkarılmak istenilen yeni “küresel güvenlik yasasına” karşı bir çok kentte günlerdir devam eden militan eylemler sonuç verdi. Polislerin yüzü veya kimliğinin yayımlanmasını yasaklayan 24. maddenin geri çekildi.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisi Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi (LREM), görev başındaki polislerin fotoğraf ve görüntülerinin yayımlanmasına kısıtlama getiren yasa tasarısının 24’üncü maddesini yeniden yazma kararı aldı. 

LREM Genel Başkanı Christophe Castaner, parlamentonun alt kanadında düzenlediği basın toplantısında, ilgili yasa maddesinin yeni bir versiyonunun sunulacağını açıkladı. Castaner, “Bazı kesimlerin yasa tasarısının bilgilendirme özgürlüğünü tehdit edeceği yönünde kuşkuları olduğunu görüyoruz. Bu nedenle konuyu açıklığa kavuşturmak gerekiyor” diye konuştu. Castaner, 24’üncü maddenin yeniden yazıldıktan sonra hükümete sunulacağını söyledi.

Yasa tasarısına karşı günlerdir eylemler düzenleniyordu. Haftasonu bir çok kentte gerçekleşen gösterilere on binlerce kişi katılmış, Paris’te gerçekleşen eylemlerde, polis ve eylemciler arasında şiddetli çatışmalar yaşanmıştı.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir