Anasayfa / Haberler / Guatemala’da 2021 yılı bütçesine karşı başlayan eylemler hükümetin istifası talebiyle sürüyor

Guatemala’da 2021 yılı bütçesine karşı başlayan eylemler hükümetin istifası talebiyle sürüyor

Guatemala’da 2021 yılı bütçesinde hükümetle bağlantılı şirketlerin üstleneceği büyük altyapı projelerine öncelik verilirken pandemi ile derinleşen ekonomik sorunlar gözardı ediliyor, eğitim, sağlık ve yargı harcamalarına ayrılan pay düşürülmesi nedeniyle başlayan eylemler sürüyor.

Bu hafta sonu da başkent Guatemala City’de başta olmak üzere pek çok şehirde kemer sıkma politikalarını, yolsuzlukları ve devlet baskısını protesto eden binlerce kişi sağcı Alejandro Giammattei hükümetinin istifası talebiyle sokaklardaydı. Hükümetin bütçe tasarısını geri çekmesine rağmen bunun yeterli olmadığını vurgulayan eylemciler hükümetin istifasını talep etti. Akşam saatlerine kadar süren eylemlerde yer yer polis ve eylemciler arasında çatışma çıkarken, bir otobüs ateşe verildi.

21 Kasım’da gerçekleşen eylemlere binlerce kişi katılmıştı. Eylemlerde polis ve eylemciler arasında şiddetli çatışmalar yaşanmış, kongre binasını tahrip etmiş ve bir bölümünü ateşe vermişti.

Adresi kontrol edin

İzmir’de Suriyeli aileye ırkçı saldırı

İzmir’in Bayraklı ilçesinde bulunan Gümüşpala’da yaşayan Suriyeli aile 50 kişilik ırkçı grubun saldırısına uğradı. Surliyeli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir