Anasayfa / Haberler / Amazon işçileri 15 ülkede “Kara Cuma” eylemleri gerçekleştirdi

Amazon işçileri 15 ülkede “Kara Cuma” eylemleri gerçekleştirdi

Dünyanın dört bir yanındaki Amazon işçileri, 15 ülkede eş zamanlı Black Friday (Kara Cuma) eylemleri düzenledi. Kara Cuma Amazon’un yıl içerisinde en fazla satış yaptıkları gün ve en yoğun sezonun başlangıcı olduğu için bir kaç yıldır işçiler bu tarihte sokak gösterileri ve grevler gerçekleştiriyor.

Bu sene #MakeAmazonPay (Amazona Ödeme Yaptır) sloganı ile düzenlenen eylemlerde şirketin işçi haklarını kabul etmesi, çevreye karşı sorumlu olması ve vergi kaçırmayı sona erdirmesi talep edildi.

Cuma günü Amazon’un Brezilya, Meksika, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, İspanya, Fransa, Belçika, Almanya, Lüksemburg, İtalya, Polonya, Hindistan, Bangladeş, Filipinler ve Avustralya’daki tedarik zincirinde protesto eylemleri gerçekleştirdi.

Almanya’daki altı Amazon tesisinde 3.000 kadar işçi greve çıktı. Bangladeş’te Amazon tarafından satılan kıyafetleri üreten konfeksiyon işçileri de eylemlere katıldı.

İklim ve çevre odaklı “Extinction Rebellion” hareketinin aktivistleri de dahil olmak üzere sendika üyeleri ve çevre grupları, Amazon’un Lüksemburg’daki Avrupa genel merkezinin önünde gösteri düzenledi.

Adresi kontrol edin

Reyanlı’da jandarma tarafından işkenceye uğrayan Suriyeli mülteci yaşamını yitirdi

Suriye’den Türkiye’ye geçmeye çalışan 8 Suriyeli mültecinin jandarma tarafından işkenceye uğradığı, en az bir kişinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir